5-голов трилър и победа за Борусия в дербито Дортмунд - Шалке

1973 0

Борусия (Дортмунд) продължи гонитбата с Байерн Мюнхен начело на Бундеслига, след като възпитаниците на Томас Тухел стигнаха до безценна победа  с 3:2 над големия враг Шалке 05.

"Жълто-черните" запознаха силно срещата, а в 30' успяха да открият резултата. Това стана чрез Шинджи Кагава, за когото това беше втори гол през този сезон. Само три минути по-късно Клаас Ян Хунтелаар изравни, но точно преди почивката Гинтер даде нов аванс на домакините.

Обамеянг с поредния си гол направи резултата 3:1 в полза на домакините, докато отново Хунтелаар върна надеждите на Шалке за нещо повече в дербито. В заключителните 20 минути обаче "кралско-сините" не съумяха да изравнят.

Благодарение на успеха си, Марко Ройс и компания отново са на 5 точки от шампиона Байерн и не му позволяват да се откъсне на повече.

Борусия Дортмунд приема Шалке в регионалното дерби, в което моментната форма не играе роля. Шалке остава на 5-о място с актив от 20 пункта - толкова, колкото има и 4-ия Херта (Берлин).

Резултат: 3:2

Голмайстори: Кагава (30), Гинтер (43), Аубамеянг (48); Хунтелаар (33, 70)

Голът на Кагава 1:0:

Голът на Хунтелаар 1:1

Голът на Гинтер за 2:1

Голът на Обамеянг за 3:1

Голът на Хунтелаар за 3:2

Борусия: Роман Бюрки, Матс Хумелс, Сократис Папастатопулос, Матиас Гинтер, Марсел Шмелцер, Илкай Гюндоган, Хенрик Михтарян, Гонсало Кастро, Шинджи Кагава, Джулиан Вайгл, Пиер-Емерик Обамеянг

Шалке: Ралф Фаерман, Жуниор Кйсара, Денис Аого, Франко ди Санто, Роман Нойщедтер, Макс Майер, Леон Горецка, Хьойберг, Лерой Сане, Каас Ян Хунтелаар

При последното Шалке загуби катастрофално с 3:0, а ударите към двете врати показаха стряскащото предимство на Борусия - 31:3!

Тогава обаче в състава на домакините беше Марко Ройс, който пропуска сблъсъка заради контузия в аддукторите. Така от тандема "Батман и Робин" остава само снайперистът Пиер-Емерик Обамеянг.

Дортмунд е в отлична форма, а тимът вече показа, че разполага с достатъчно голяма вариативност, за да не бъде зависим от Ройс. В същото време Шалке изпитва трудности и като цяло сезонът на отбора може да се характеризира с непостоянство.

"Жълто-черните" разполагат с втората най-силна атака в първенството, докато тази на гостите не е особено впечатляваща. И двете отбрани са допуснали по 13 попадения. В исторически план Борусия има 31 победи и 30 загуби в изиграните 86 шампионатни дербита, при голова разлика 133:121 в своя полза.

През този век Борусия обаче спечели само три от 16-те си домакински мача срещу "кралскосините", а в четири от последните шест мача на своя стадион дори не успя да отбележи нито едно попадение.