Три сезона по-късно Астън Вила се завърна във Висшата лига

Снимка: Getty Images/Gulliver

1649 0

След три сезона във второто ниво на английския футбол Астън Вила се завърна във Висшата лига. Отборът победи с 2:1 Дарби Каунти във финалния плейоф в Чемпиъншип. Ануар Ел Гази и Джон Макгинсе разписаха на "Уембли" за бирмингамци. Осем минути преди края Мартин Уагхорн намали.

През миналата година Вила загуби във финалната среща от Фулъм и пропусна възможността да се върне експресно в английския елит. Този плейоф е определян за най-скъпия мач в света, тъй като влезлият в елита взима 170 милиона паунда за старт във Висшата лига. Сумата дори ще се увеличи до над 300 милиона, ако клубът не изпадне в Чемпиъншип след първия си сезон в елита.

Астън Вила започна по-добре срещата, но и двата отбора създаваха тръдно опасни положения. Такова дойде чак в 32', когато  Тами Ейбрахам получи пред наказателното поле на "овните", след което стреля към далечния ъгъл, но топката мина над напречната греда. Малко след това Дарби също имаше нелош шанс, като това бе първият точен удар в срещата. Маунт стреля от над 20 метра, но право в ръцете на вратаря Стиър. Вила обаче откри резултата минута преди края на полувремето. Хурихейн подаде към Адома отдясно, който върна към Ел Мохамади. Той центрира много добре към далечната греда, където Ел Гази се хвърли на плонж и успя да вкара, засичайки топката с гърба си.

По-доброто начало и на второто полувреме осигури гол на Вила в 59', който обаче дойде след голяма грешка на стража на Дарби Роос. Той понечи да хване топката с ръце след удар на Ел Гази, но изпусна кълбото и то рикошира в главата на Макгин за 2:0. След 70' "овните" опитаха да натиснат съперника си, но успяха да върнат само едно попадение. В 81' Богъл свали с глава, а Мариот стреля отблизо, а след това Уагхорн също леко я отклони - 2:1.