След обрат: Ливърпул продължава по пътя към шампионската титла на Англия

Снимка: Gulliver/GettyImages

6515 0

Отборът на Ливърпул постигна победа с 3:1 над гостуващия Нюкасъл Юнайтед в последен мач от 17-ия кръг от английския футболен елит. Мърсисайдци се наложиха в икономично темпо спрямо последния в таблицата и тимът затвърди второто си място в дивизията.

"Червените" вече са с 40 точки и са на една за лидера Манчестър Сити (41), а грешната стъпка на Челси в този кръг сякаш вече се усеща привкуса, че борбата за титлата на Англия отново ще бъде между "гражданите" и Ливърпул.

Иначе, Джонджо Шелви даде аванс за "свраките" с изящен гол в седмата минута, но Диого Жота изравни в 21-ата, а четири по-късно Мохамед Салах направи пълния обрат на "Анфийлд" факт. Три преди края на редовното време топовен изстрел на Трент Александър-Арнолд от дистанция подпечата категорично успеха за отбора, воден от Юрген Клоп, който би следвало да влезе в коледния период в страхотно футболно настроение, освен ако сезонът не бъде прекратен поради нарастващия брой случай с коронавирус.

Ливърпул съумя да направи първата по-опасна ситуация в мача, като след пет минути игра Салах изведе страхотно Жота с пета, но опитът на португалеца бе отразен от Дубравка. В ответната атака Нюкасъл шокира "Анфийлд", след като Джонджо Шелви отправи страхотен изстрел от средна дистанция, правейки Алисон Бекер безпомощен, за да открие резултата - 0:1 за гостите.

За гостите пък се контузи Джамал Люис, който напусна с травма в 15-ата минута, а 60 секунди след това Ибрахима Конате стреля с глава от чиста позиция, но аут.

В 21-ата минута "червените" изравниха резултата, след като Джамал Ласелс и Фабиан Шер се сблъскаха в наказателното поле на "свраките" при ъглов удар. Тиаго разпредели топката вдясно за Александър-Арнолд, а бранителят центрира на втора греда за Жота. Той стреля с глава, но първо Дубравка отрази, ала топката се върна у №20 в Ливърпул, който вече с десния крак не пропусна - 1:1.

Натискът на мърсисайдци даде резултат в 25-ата минута, а за това спомогна и юношата на клуба - Джонджо Шелви. Голмайсторът за Нюкасъл в този мач върна топката назад за Фабиан Шер, но Садио Мане надбяга швейцарския бранител. Шер фаулира Мане, който отправи все пак изстрел, а Дубравка отрази, но Салах добави и вкара втори гол за "червените" - 2:1. Попадението за египтянина пък бе под №15 във Висшата лига и така той изравни рекорда на Джейми Варди от Лестър във Висшата лига, който реализира или подава за гол в 15 поредни срещи.

В следващата атака "свраките" можеха да вкарат втори гол, но Сент-Максимен шутира силно, но бе спрян от Алисон Бекер. Десет преди края на първата част пък Салах бе изведен блестящо вдясно и елиминира Мат Ричи, но ударът на №11 на Ливърпул премина встрани от вратата на Дубравка.

Втората част на "Анфийлд" започна по-тихо, като сякаш двата отбора се бяха примирили с резултата към този момент. Ливърпул опитваше да накаже Нюкасъл с удари от сериозна дистанция, но те не успяха да накарат Дубравка да прави спасяване. В 72-ата пък Джонджо Шелви обстрелва мърсисайдската врата от свободен удар, ала топката отлетя аут.

Малко след това пък Юрген Клоп пусна в игра Роберто Фирмино и Наби Кейта, които вече са готови за игра след лекуване на различен вид контузии. Десетина преди края именно Кейта опита удар от серизона дистанция, но опитът му не бе заплаха за Дубравка.

В 81-ата минута Роберто Фирмино отдясно центрира успоредно, а отбраната на Нюкасъл изчисти топката. Тя отиде право в Диого Жота, който нанесе силен удар, но Айзък Хейдън със самопожертвователна намеса спря кълбото от това да влети във вратата на неговия отбор.

Три преди края топката попадна в Трент Александър-Арнолд, който шутира изключително силно и прецизно от дистанция. Мартин Дубравка се разтегна максимално и дори закачи топката с лявята си ръка, но топката влетя със зловеща мощ във вратата му - 3:1.

ЛИВЪРПУЛ: Алисон Бекер - Трент Александър-Арнолд, Жоел Матип, Ибрахима Конате, Андрю Робъртсън - Алекс Окслейд-Чембърлейн, Тиаго, Джордан Хендерсън, Садио Мане, Мохамед Салах, Диого Жота

Трима играчи на Ливърпул са с коронавирус!

НЮКАСЪЛ ЮНАЙТЕД: Мартин Дубравка - Хавиер Манкийо, Фабиан Шер, Джамаал Ласелс, Джамал Люис, Айзък Хейдън, Джонджо Шелви, Райън Фрейзър, Джейкъб Мърфи, Алан Сент-Максимен, Жоелинтон

КЪДЕ ДА ГЛЕДАМЕ МАЧА ЛИВЪРПУЛ - НЮКАСЪЛ

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

Ливърпул се намира в серия от пет поредни победи във Висшата лига и е устремен към това да детронира Манчестър Сити. "Гражданите" обаче разгромиха Лийдс в сряда вечер и поведоха на мърсисайдци с четири точки - разлика, която може да бъде стопена днес.

За целта Ливърпул трябва да победи затъналия Нюкасъл, който е 19-и и има едва 10 спечелени точки от началото на сезона. "Свраките" са с най-слабата защита във Висшата лига и сега ще трябва да се отбранят срещу най-силната атака в първенството - тази на Ливърпул.

Юрген Клоп няма сериозни кадрови проблеми, като резервният страж Адриан, бранителят Натаниел Филипс и офанзивният халф Харви Елиът са контузени, докато Дивок Ориги и Къртис Джоунс са под въпрос за срещата. За Нюкасъл отсъстват Дъмет и Фернандес.