Под обсадата на Ливърпул: Манчестър Юнайтед си открадна точка на "Анфийлд" (ВИДЕО)

3231 0

Ливърпул и Манчестър Юнайтед завършиха 0:0 в дербито на 17-ия кръг във Висшата лига. Двубоят бе изключително динамичен, с много положения, но в крайна сметка двата тима разделиха точките.

Мърсисайдци не успяха да стигнат до трети пореден успех на своя "Анфийлд" срещу "дяволите", които се намират в сериозна криза през настоящия сезон. Така - тази точка се явява по-скоро като успех за отбора от Манчестър. В голяма част от двубоя бяха поставени под сериозно напрежение и непрестанни атаки. Ливърпул създаде цели 34 голови положения срещу едва 6 за гостите. И все пак само 8 бяха точните удари за тима на Юрген Клоп.

Манчестър Юнайтед е първият отбор, който попречи на Ливърпул да спечели у дома този сезон във всички турнири. И едва вторият отбор, който спря мърсисайдци да отбележат гол на "Анфийлд" през 2023 г. след Челси през януари.

Освен това възпитаниците на Клоп пропуснаха възможността да се върнат на първото място, където е Арсенал с точка повече - 39. Юнайтед е седми с 28 пункта.

Мърсисайдци отговориха подобаващо на отличната атмосфера с шансове още в началните минути. Още в 1' се стигна до фал, близо до наказателното поле на Юнайтед. Цимикас центрира, а Онана отново бе разколебан, но все пак не се стигна до ранен гол. Последваха два корнера, но опит на Салах мина покрай вратата.

Салах сред най-активните срещу Манчестър Юнайтед

В 6' след контраатака Антони бе намерен отдясно, но ударът му от наказателното поле бе блокиран. 4 минути след това Гарначо стреля извън наказателното поле, но топката мина далеч от вратата. Собослай взе пример от него, но неговият опит пък бе над напречната греда.

Ливърпул започна все повече да притиска съперника си.  В 16' Александър-Арнолд отправи центриране, което Нунес атакува, но не насочи добре топката. След кратка суматоха Салах отправи удар към вратата, но неточно. Малко след това Амрбат не преодолян без никакъв проблем от Диас, а нов изстрел на Мо Салах бе блокиран от Шоу.

В 28' Онана се намеси след поредния корнер за мърсисайдци. Ван Дайк стреля с глава, и то много добре, но стражът на "червените дяволи" се справи блестящо. Следващото по-интересно положение бе в 36'. Тогава Цимикас цетрира от фал, последва изчистване, но топката стигна до Гравенберх.  Той стреля директно от въздуха, а след рикошет в Коби Мейну топката излезе в нов корнер.

3 минути преди края на полувремето Гравенберх се включи по десния фланг и намери Салах. Той стреля с левия крак от границата на наказателното поле, но право в Онана.  Полувремето завърши с 15 удара посока на вратата на Юнайтед, докато гостите отправиха само 2.

И в началото на второто полувреме Ливърпул започна по-активно. Трент навлезе в наказателното после след пас на Салах, но от малък ъгъл прати топката отвън. В 50' Александър-Арнолд подаде към египетския национал. Той пък потърси Дарвин Нунес, но подаването му отиде право в ръцете на Онана.

В 55' дойде и най-добрият шанс за "червените дяволи". Коби Мейну намери Гарначо, а той напредна. Малко преди да стреля обаче Трент се намеси блестящо и предотврати опасността.

В 61' се стигна до принудителна смяна в състава на домакините. Гравенберх получи травма и бе заменен от Гакпо, а Юрген Клоп реши да смени Собослай с Гомес.

Постепенно и двата отбора се хвърлиха мощно в атака и показаха много отворена игра. В 66' Трент бе изключително близо до гола, който заигра в средата на терена след направените смени. Салах подаде именно към него, а английският национал стреля от границата на наказателното поле. Онана само изгледа топката, която мина изключително близо до вратата му.

В ответната атака пък "червените дяволи" можеха да открият резултата. Расмус Хойлунд остана сам срещу Алисон след отлична контраатака на гостите. Датчанинът комбинира със Скот МакТоминей, който стреля, но бразилският вратар показа страхотен рефлекс.

В 77' четвъртия удар на Конате отново не даде резултат. След няколко рикошета в наказателното поле, той стреля, но Онана не се затрудни, като ударът не бе особено силен.

В 81' Харви Елиът си спечели пространство, след което шутира извън наказателното. Имаше и рикошет, но отново камерунският вратар на Юнайтед не срещна трудности. 4 минути след това мърсисайдци имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на Люк Шоу.

В крайна сметка бе преценено, че идва след рикошет и наказателен удар не последва.В края на мача Диого Далот бе изгонен с 2 жълти картона, които получи за 2 секунди. Първият бе заради оспорване, а вторият заради още по-остра последвала реакция срещу съдията Майкъл Оливър.

Ливърпул: 1. Алисон, 66. Александър-Арнолд, 5. Конате, 4. Ван Дайк, 21. Цимикас, 3. Ендо, 38. Гравенберх, 8. Собослай, 7. Диас, 9. Нунес, 11. Салах

Манчестър Юнайтед: 24. Онана, 23. Шоу, 19. Варан, 35. Еванс, 20. Далот, 4. Амрабат, 39. МакТоминей, 37. Мейну, 17. Гарначо, 21. Антони, 11. Хойлунд

Отборът на Ерик Тен Хаг е на 7-о място с 27 точки - на 10 зад лидера. Освен това Юнайтед няма победа на "Анфийлд" от 9 години. Последната такава дойде през 2016 година, когато начело бе Луис ван Гаал. "Дяволите" пък все още помнят унизителното си поражение с 0:7 на този стадион преди година.

Интересното е, че и двата гранда загубиха последните си мачове в Европа. "Червените" бяха победени с 1:2 като гост на Юнион Сен Жилоа в Лига Европа, а Юнайтед бе сломен с 0:1 у дома от Байерн Мюнхен и отпадна от Шампионска лига.

И в двата състава има немалко отсъстващи.  Алексис Мак Алистър, Джоел Матип, Тиаго Алкантара, Диого Жота, Стефан Байчетич и Ани Робъртсън са аут за мърсисайдци.

Капитанът на Манчестър Юнайтед Бруно Фернандеш е наказан, след като натрупа пет жълти картона. Хари Магуайър е контузен, но Люк Шоу може да бъде на разположение, въпреки че беше принуден да напусне по време на мача с Байерн Мюнхен в Шампионска лига.

Маркъс Рашфорд се завръща, но Антони Марсиал все още не е достатъчно добре, за да играе.  Тирел Маласия, Каземиро, Лисандро Мартинес, Мейсън Маунт, Кристиан Ериксен и Амад Диало са контузени.