Ливърпул изпусна Манчестър Сити в "последния танц" на Клоп и Пеп: Арсенал е на върха! (ВИДЕО)

2807 0

Под проливния дъжд на "Анфийлд" Ливърпул и Манчестър Сити не успяха да се победят. Двата колоса завършиха при резултат 1:1 дербито от 28-ия кръг на Висшата лига помежду си.

Резултата в 23-тата минута след хубаво заучено положение откри Джон Стоунс. 5 минути след началото на второто полувреме всичко започна отначало, след като Алексис Мак Алистър бе точен от дузпа.

От ремито най-сериозно се облагоденства Арсенал. "Артилеристите" се изкачиха на върха в класирането с актив от 64 точки. Също толкова има и Ливърпул, докато "гражданите" са с пункт по-малко.

Това бе последният, поне за момента, двубой между двамата легендарни мениджъри Юрген Клоп и Пеп Гуардиола. Германецът се разделя с "червените" в края на сезона.

Ливърпул и Манчестър Сити завършиха наравно 1:1 дербито за върха

Прекрасна атака още във 2-рата минута можеше да създаде главоболия на Алисон. Кевин де Бройне напредна отдясно, внасяйки топката в пеналтерията, където току пред погледа на Фил Фодън Ван Дайк изчисти.

В 8-ата минута белгиецът получи много голямо пространство отляво в противниковото наказателно поле. Той пробва центриране от близка дистанция, но далеч от целта. Секунди по-късно той отново тества мерника си, този път точно, но в обсега на Келъхър.

Ливърпул отговори подобаващо. В 13-тата минута Конър Брадли получи фантастичен диагонален пас от Ван Дайк. Той мигновено центрира успоредно към нахлуващия Дарвин Нунес, който не успя да засече, но се сблъска болезнено с лявата греда.

В 19-ата минута мърсисайдци излязоха напред в резултата. Дарвин Нунес получи хубаво подаване и без проблеми прати топката в опразнената пред него врата. Попадението обаче бе отменено поради засада.

Ван Дайк блесна с ключова намеса в 23-тата минута. Нидерландецът изчисти центрирана от Бернардо Силва топка току пред погледа на Ерлинг Холанд.

ГОООЛ! Още в последвалия корнер "небесносините" поведоха в резултата. Кевин Де Бройне достави страхотно заучено подаване на близката греда. Там бе забравеният от Дарвин Нунес Джон Стоунс, който вкара първия си гол за сезона.

Video edited on Kapwing

Изключителна възможност се откри пред домакините да се върнат в мача в 32-рата минута. Конър Брадли намери непокрития Доминик Собослай на метри от вратата на Едерсон. Унгарецът засече с глава, но топката профуча на сантиметри над напречния стълб.

В 39-ата минута Ерлинг Холанд се надбягваше с Ван Дайк посока вратата на Келъхър. Нидерландецът се справи отлично, принуждавайки норвежкия си колега да стреля от неудобна позиция, а Келъхър улови.

"Червените" отговориха мигновено. След многоходова комбинация Луис Диас се озова с топка в крака на границата на наказателното поле. Той шутира, но покрай левия страничен стълб.

Второто полувреме започна ударно за Ливърпул! Дарвин Нунес бе изведен страхотно, а Едерсон излезе да го посрещне. Бразилският страж направи грубо нарушение в пеналтерията си, поради което се стигна до дузпа.

ГОООЛ! Алексис Мак Алистър застана зад топката. Аржентинецът пое дълбоко дъх и с безкомпромисно изпълнение в горния ляв ъгъл възстанови паритета на "Анфийлд".

Кевин де Бройне изведе по великолепен начин Фил Фодън отдясно в 58-ата минута. Англичанинът напредна и от метър-два опита да преодолее Келъхър, който обаче скъси ъгъла и се намеси.

Мърсисайдци мигновено осъществиха скорострелна контраатака. Голмайсторът Мак Алистър опита да намери непокрития в пеналтерията Луис Диас, но пасът му бе една идея по-дълъг.

Изумителен пропуск на Луис Диас в 63-тата минута! Току влезлият Мохамед Салах изведе страхотно колумбиеца, който бе очи в очи с влезлия като резерва Щефан Ортега. Нападателят пробва много техничен фалцов шут, с който обаче не уцели вратата.

Нова, грандиозна възможност, асът на "червените" пропусна секунди по-късно. Той можеше да стреля от точката за изпълнение на дузпи, но в последния момент Кайл Уокър се намеси решително.

В 65-ата минута Алексис Макалистър също бе много близо до гола. Аржентинският халф отправи хубав удар в далечния ъгъл, но стражът на гостите се намеси.

Нова, страхотна намеса на Ортега, предотврати сигурен гол във вратата му в 80-тата минута. Младият Джарел Куанса стреля от далечна дистанция, но достатъчно опасно, за да затрудни максимално вратаря.

Мак Алистър можеше да изведе Ливърпул напред в 84-ата минута. Аржентинецът се възползва от суматоха в противниковото наказателно поле. опитвайки изстрел от близка дистанция, но неточен.

В 89-ата минута Жереми Доку можеше да шокира Ливърпул. Отляво на вратата на мърсисайдци той потърси обратния ъгъл, но намери гредата. Последва мълниеносна контраатака, която Мохамед Салах завърши в ръцете на Ортега.

Стартови състави

Ливърпул: Куивин Келъхър, Джо Гомес, Върджил ван Дайк, Джарел Куанса, Конър Брадли, Ендо, Алексис Мак Алистър, Доминик Собослай, Луис Диас, Харви Елиът, Дарвин Нунес

Манчестър Сити: Едерсон, Нейтън Аке, Мануел Аканджи, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Родри, Кевин де Бройне, Бернардо Силва, Хулиан Алварес, Фил Фодън, Ерлинг Халанд

Преди мача

В исторически план мърсисайдци имат осезаемо предимство спрямо своя съперник. Те печелят 108 от 225-е мача помежду им срещу 60 успеха за "небесносините". Последният двубой помежду им се състоя през ноември и завърши при резултат 1:1.

Големият проблем за домакините са контузиите, заради които куп футболисти страдат през последните седмици. За срещата днес за Клоп не са на разположение Алисон, Арнолд, Байчетич, Гравенберх, Джоунс, Жота, Матип и Тиаго, а Конате е под въпрос.

Само Джак Грийлиш е сигурна липса за гостите, а за Доку и Нунеш Гуардиола ще решава в последния момент. Манчестър Сити е побеждавал само един път от 2014 г. насам на "Анфийлд". Това се случва през пролетта на 2021-а с 4:1.