Арсенал спечели Къмюнити Шийлд след дузпи, изпълнени по нова формула

4018 0

Арсенал спечели Къмюнити Шийлд в същинска драма срещу Челси, грабвайки трофея след изпълнение на дузпи, проведено по нова система.

Двата отбора завършиха при резултат 1:1, след като Виктор Моузес в началото на второто полувреме даде аванс на Челси, но 8 минути преди края новото попълнение Колашинац реализира с глава за 1:1. Точно преди гола Педро получи директен червен картон, а в края на мача Мората можеше да се разпише с глава, но пропусна.

Дузпите бяха изпълнени по системата "ABBA", която прилича много на тайбрека в тениса. Челси изпълниха първата дузпа, реализирана чрез Кейхил, а след това Арсенал вкара следващите две - 2:1 при дузпите. Последваха пропуски на Мората и Куртоа, а Окслейд Чембърлейн и Жиру бяха точни за 4:1 при изпълненията на 11-метрови наказателни удари.

Този мач бележи и старта на сезона във Висшата английска лига, а първият мач е Арсенал - Лестът в петък.

"Артилеристите" започнаха срещата с висока преса, но по същия начин отговориха и шампионите. Това доведе до много грешки в предни позиции от страна и на двата отбора в първите минути на срещата.

В 7' Иуоби направи отлично вклчване по крилото и се опита да намери Лаказет. Той обаче не успя да засече добре топката и "артилеристите" се отчетоха с първи по-сериозен пропуск. Минута по-късно Уелбек стреля с глава от 3 метра, но право в ръцете на Куртоа.

В 23' Арсенал направи блестяща контраатака. Бейерин напредна отдясно и подаде в средата към Джака. Той от своя страна намери Уелбек в наказателното поле, където той комбинира с Лаказет. Френският нападател намери пролука да стреля, но за негово съжаление удари страничния стълб.

Арсенал не започна никак добре второто полувреме и допусна гол още при първата ситуация пред наказателното си поле. След слабо изчистена топка след корнер Кейхил с глава върна в пеналтерията, Холдинг изпусна Моузес и той разпечата вратата, пазена от Чех - 0:1.

В 81' Педро беше изгонен с директен червен картон, след като влезе изключително грубо в краката на Елнени. Последва центриране в наказателното поле, при което беше намерен Колашинац - удар с глава и 1:1.

ДУЗПИТЕ

Лондонските отбори едва два пъти в историята са спорили за трофея, като имат по една купа.

Мениджърът на "сините" Антонио Конте няма да разчита на основни футболисти - Еден Азар и новото попълнение Бакайоко. Венгер също има сериозно кадрови проблеми. Той няма да може да разчита на контузените Санти Касорла, Джак Лилшър и Лоран Кошчелни.

Ключовите футболисти Алексис Санес и Месут Йозил останаха в отбора, а бе привлечен и голмайсторът на Лион Александре Лаказает. Челси бе напуснат от Диего Коща, Неманя Матич и Джон Тери, като на тяхно място бяха привлечени Алваро Мората, Тимуе Бакайоко и Антонио Рюдригер.

Стартовите състави:

Арсенал: Чех, Холдинг, Мертезакер, Монреал, Елнени, Джака, Бейерин, Чембърлейн, Уелбек, Иуоби, Лаказет

Челси: Куртоа, Аспиликуета, Луис, Кейхил, Моузес, Фабрегас, Канте, Алонсо, Вилиан, Батшуай, Педро