Арсенал се измъчи, но счупи португалската прокоба и продължава напред в Шампионска лига! (ВИДЕО)

3095 0

Арсенал отстрани Порто след изпълнение на дузпи на 1/8-финалите в Шампионската лига. "Артилеристите" биха с 1:0 след продължения, а при дузпите се наложиха с 4:2 и продължават напред. Давид Рая спаси ударите на Вендел и Галено от бялата точка и се превърна в големия герой на вечерта.

По този начин лондончани развалиха португалската прокоба от миналата година, когато бяха изхвърлени от Лига Европа след изпълнение на дузпи от Спортинг Лисабон, при това на "Емирейтс".

Това беше пък първо изпълнение на дузпи за Арсенал в Шампионска лига от 2009-та година, когато отстрани Рома като гост след 6:7 (1:1 след продължения).

Още: Мартин Йодегор предупреди съотборниците си от Арсенал преди реванша срещу Порто в Шампионска лига

Арсенал бе по-активният отбор през по-голямата част от срещата, но не стигна до голям брой опасни положения. „Топчиите“ действаха нервно, а Порто само това чакаше и хладнокръвно отбиваше атаките им. Контраатаките на „драконите“ често биваха опасни и носеха много главоболия за Арсенал.

Единственото попадение падна в 41-та минута, когато Мартин Йодегор изведе отлично Лео Тросар и белгиецът вкара с десния крак.

Вижте всички подробности от мача минута по минута по-долу!

Още: Истина е: Арсенал може да отпадне от Шампионска лига и още един турнир в една вечер

Букайо Сака в дуел с играч на Порто

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ:

10' - Трудно начало за Арсенал. "Артилеристите" започват сковано, без да могат да осъществят сериозен домакински натиск. Порто играе хладнокръвно и не се прибира излишно в собствената половина.

20' - Домакините вдигнаха оборотите и направиха няколко остри атаки, но все още без чисти положения.

Още: Най-изненадващият топ фаворит в Шампионска лига излита шокиращо на 1/8-финалите? А Барселона спасява сезона

22' - Хубав удар на Еванилсон от точката на дузпата, но Давид Рая спаси!

40' - Скуката обхвана "Емирейтс" след 25-та минута. Домакините продължават да са нервни и максимално улесняват Порто.

42' - 1:0 за Арсенал! Мартин Йодегор пусна невероятен извеждащ пас към Лео Тросар, който хладнокръвно се разписа с десния крак.

1:0 НА ПОЛУВРЕМЕТО!

ВТОРА ЧАСТ:

55' - Спокойно начало на второто полувреме. Общият резултат е равен и никой от отборите не е длъжен да рискува.

60' - Лек натиск на Арсенал, но без опасни ситуации пред Коща.

68' - Арсенал се разписа за втори път, но голът на Йодегор бе отменен заради фал в атака на Кай Хавертц. Резултатът остава 1:0.

70' - Хубава контра на Порто, след което Консейсао отправи тежък удар, но Рая спаси.

78' - Клеман Тюрпен не отсъди кристален пряк свободен удар за фал срещу Еванилсон на границата на наказателното.

83' - Страхотен шанс за току що влезлия Габриел Жезус, но Диого Коща успя да избие в корнер!

84' - Още една пропусната възможност за Арсенал! Букайо Сака стреля, Коща изби, а после шутът на Йодегор премина покрай гредата.

Край на мача! Арсенал победи с 1:0 в редовното време и сега следват продължения!

ПЪРВО ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

103' - Безплоден натиск на Арсенал. Порто излязоха от собствената си половина едва в последните 2-3 минути.

ВТОРО ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

110' - Букайо Сака бе блокиран току преди да нанесе голов удар!

КРАЙ И НА ПРОДЪЛЖЕНИЯТА! ПРЕДСТОИ НИ ШОУТО НА ДУЗПИТЕ!

- Рая спаси дузпата на Уендел от Порто!

- Давид Рая спаси по идентичен начин и дузпата на Галено! Арсенал продължава напред!

Стартови състави

Арсенал - (4-3-3) - Рая - Уайт, Салиба, Магаляеш, Кивиор - Йодегор, Райс, Жоржиньо - Сака, Хавертц, Тросар

Ст.треньор: Микел Артета

Порто - (4-2-3-1) - Коща - Жоао Марио, Пепе, Отавио, Вендел - Нико Гонсалес, Варела - Ф.Консейсао, Пепе Акино, Галено - Еванилсон

Ст.треньор: Серджо Консейсао

Преди мача

Днес Артета не може да разчита на Тимбер, а Мартинели и Томиясу са под въпрос. Същото се отнася за Тареми, докато Зайду, Маркано и Рибейро остават извън сметките на "драконите". Добрата форма на Порто продължава и след успеха над Арсенал - реми и три победи.

"Топчиите" пък се реабилитираха пред феновете си с три поредни победи на родната сцена. При последното си домакинство на Порто - Арсенал се наложи с 5:0 през пролетта на 2010 г. Тогава лондончани продължиха към 1/4-финалите с общ резултат с 6:2.

До този момент за следващата фаза се класираха ПСЖ, Байерн Мюнхен, Манчестър Сити и Реал Мадрид.