Свендсен с истинско показно на преследването в Поклюка

2195 0

С впечатляваща стрелба – 20 от 20, направена с изключително бързо темпо, Емил Хегле Свендсен успя да спечели преследването от третия кръг в Поклюка и да изпревари на върха в Световната купа големия си съперник Мартен Фуркад със само четири точки. Втори завърши победителят от спринта Антон Шипулин, с което зае третата позиция в генералното класиране, а Фуркад остана трети. Българите Владимир Илиев и Красимир Анев останаха на 26-то и 31-во място.

Колоната беше водена от Антон Шипулин, следван от Доминик Ландертингер, Емил Хегле Свендсен и Мартен Фуркад. И четиримата стреляха без грешка на първата стрелба на легнал, но впечатление направи Свендсен със светкавичното си изпълнение. Също без грешка стреля и нашият Владко Илиев, който излезе единадесети, на 58,8 секунди от Шипулин. Руснакът имаше аванс от 20-тина секунди пред преследвачите Ландертингер и Свендсен, а Фуркад беше на 33-ти. Краси Анев сбърка веднъж в тази първа стрелба и се смъкна до 41-во място.

По втората обиколка младият Йоханес Тингес Бьо успя да изпревари Фуркад, като все пак двамата се движеха в рамките на по-малко от секунда. А водачът Шипулин направи първата грешка – в последния си изстрел от легнал. Последва светкавичният отговор на Свендсен, Ландертингер и Фуркад, които направиха нули, а Йоханес Тингес Бьо сбърка веднъж. Също веднъж сбърка и Владко Илиев, което го върна пак на 17-то място, откъдето стартира, а Краси Анев беше на 42-ро място, след като сбърка веднъж и при втория легнал. Така, след втората стрелба, Шипулин водеше със само 6,8 секунди на Ландертингер и 7,6 секунди на Свендсен, а Фуркад се движеше на 15,6 секунди.

Преди третата стрелба Ландертингер и Свендсен съвсем се залепиха за Шипулин, Фуркад също свали разликата до десетина секунди. Така трима биатлонисти започнаха почти едновременно първата стрелба на прав – Шипулин, Свендсен и Ландертингер. И тук Свендсен показа голяма класа – нова светкавична стрелба, в която не направи нито една грешка, а Шипулин се издъни в последния си опит. Ландертингер пък направи цели две грешки, докато Фуркад беше с една. Владко Илиев сбърка веднъж във все по-ветровитите условия и излезе на 16-то място, а Краси Анев беше без грешка и 35-то място. Представянето след третата стрелба означаваше първо място за Свендсен, с 21 секунди пред Шипулин, 33,2 пред Фуркад, а Ландертингер отпадна от борбата с изоставане от цели 56,2 секунди. Йоханес Тингес Бьо пък наниза три грешки и остана 18-ти, след Илиев.

В течение на предпоследната обиколка се видя, че Фуркад изостава функционално днес – той натрупа десет секунди пасив за нула време, така че победата щеше да се решава между Свендсен и Шипулин. И норвежецът изкова победата си в последния прав след нова страхотна картечна стрелба, без грешка, а Шипулин направи същото, но с 25 секунди изоставане зад норвежеца нямаше как да се надява на нищо. Мартен Фуркад също стреля без грешка и това определи финалната тройка още след последната стрелба. Владко Илиев направи грешка и излезе на 22-ро място, а Краси Анев завърши с 10 от 10 на прав и 33-то място във временното класиране, което означаваше, че Краси ще вземе точки. Владко Илиев пък стана сигурен за утрешния първи масов старт за сезона, същото беше и положението за Краси Анев след финала.

В генералното класиране Свендсен вече има 311 точки, а Фуркад е с 307. Шипулин е трети с 276 точки. Красимир Анев е на 22-ро място със 110 пункта, а Владко Илиев е 24-ти със 106 точки.