България се бори героично срещу Сърбия, но не успя да поднесе изненада на Световното

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

8020 0

Женският национален отбор по волейбол на България отстъпи от Сърбия с 2:3 гейма (21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15) във втора среща от Световното първенство. "Лъвиците" оказаха съпротива на световните шампионки през цялата среща, но класата на противника изигра голяма роля в последните две части.

Срещата бе много оспорвана през цялото време, като българската селекция бе успяла да излезе от ролята на тотален аутсайдер преди двубоя. По този начин те загубиха първата част с 21:25, но последваха две положителни малки победи в следващите минути.

Първо България стигна до изравняване в геймовете след успех от 25:22, а не след дълго обърна общия резултат до 2:1 - 27:25. Именно третата част бе една от най-интересните, тъй като двете селекции се движеха точка до точка до 18:17, когато и късметът се усмихна на българките.

За съжаление обаче последваха две поредни загубени части за селекцията на Лоренцо Мичели, което означаваше втора поредна загуба след тази от Германия в първата среща. В четвъртия гейм отново българките се движеха "рамо до рамо" със съперничките си, но в един момент разликата стигна до умопомрачителните 7 точки - 16:23. Сърбия изгуби лек контрол и допусна намаляване до 24:21, но затвориха успешно частта.

В последвалия тайбрек класата на световните шампионки изигра най-голяма роля и започнаха с 5:0. В последствие България намали до 3 точки при 9:12, но загуби окончателно с 9:15.

ГЕЙМ 1

Волейболистките на България започнаха положително срещата и поведоха в резултата до 6:3, но след това авансът бе стопен от сърбите, а много скоро след това "лъвиците" изостанаха. Отборът на Сърбия отвори разлика от 2-3 точки, която се запази, а в края на гейма се увеличи още малко, за затворят частта на 21:25 в своя полза.

ГЕЙМ 2

Във втората част двата тима вървяха точка за точка и никой не успяваше да вземе превес. Това продължи до средата на гейма, когато България отвори разлика от две точки за 14:12. Във финалните точки на гейма "лъвиците" запазиха самообладание и спечелиха с 25:22.

ГЕЙМ 3

Добрата и много смела игра на България продължи и в третия гейм. Частта бе много завързана, като двата тима вървяха точка за точка до 18:17, когато България спечели още две точки и поведе с 20:17. Сърбия все пак изравни, а "лъвиците" първи стигнаха до геймбол, който бе отразен. В крайна сметка България спечели драматично частта с 27:25.

ГЕЙМ 4

Световният шампион съумя да се върне навреме в срещата и след 25:21 прати двубоя в неочакван тайбрек. Четвъртият гейм се движеше при точка за точка до 7:7, след което сръбкините започнаха да взимат лек аванс, достигнал до 7 точки при 23:16. Последваха добри минути за "лъвиците", които намалиха до 21:24, но в крайна сметка изгубиха частта.

ГЕЙМ 5

Сръбската селекция започна последната част с бърза преднина от пет точки и липсата на отговор от България предреваше крайния изход. "Лъвиците" бяха най-близко до противника си в самия край на тайбрека, когато намалиха изоставането си до 9:12, но грешка от сервис и две последователни точки за символичните домакинки решиха крайния резултат.

21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15

БЪЛГАРИЯ: 8. Петя Баракова, 4. Е. Бечева, 16. Елица Атанасийевич /к/, 1. Гергана Димитрова, 2. Нася Димитрова, 5. М. Йорданова, 7. Лора Китипова, 28. М. Кривошийска, 17. Р. Маринова, 6. Мирослава Паскова, 13. Мила Пашкулева. 9. Б. Сайкова, 10. М. Тодорова, 18. С. Чаушева

Селекционер: Лоренцо Мичели

СЪРБИЯ: 9. Б. Михайлович, 13. Ана Биелица, 14. Мая Алексич, 18. Т. Бошкович /к/, 1. Бианка Буша, 4. Б. Живкович, 2. Катарина Лазович, 22. Сара Лозо, 19. Бояна Миленкович, 8. С. Миркович, 5. М. Попович, 12. Теодора Пушич, 15. Й. Стеванович

Селекционер: Даниеле Сантарели

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

България започна с поражение участието си на тазгодишния Мондиал 2022, след като отстъпи на Германия с 1:3 гейма. "Лъвиците" дадоха здрав отпор на Бундестима, но на няколко пъти изпускаха солиден аванс в резултата, за да загубят мача.

Сега България се изправя срещу действащия световен шампион Сърбия, който стъпи на най-високото стъпало през 2018-а. Сръбският тим показа, че се намира в отлична форма и през тази година, след като по-рано завърши на трето място в Лигата на нациите.