Григор Димитров мина през ада, за да обърне Душан Лайович в Монте Карло!

9510 0

Най-добрият български тенисист Григор Димитров постигна много труден успех на турнира по тенис в Монте Карло, след като обърна сърбина Душан Лайович и го победи с 2:1 сета (6:4, 3:6, 2:6). Така Гришо се класира за 1/8-финалите на турнира, където ще се изправи срещу норвежеца Каспер Рууд.

Развой на двубоя на Григор Димитров

Първи сет

0:1 (пробив) - Димитров избра да сервира за старт на двубоя и откри подаването си с грешка от форхенд. Той се поправи в следващата точка за форхенд по обратния диагонал - 15:15. Въпреки че регистира още един уинър и директна точка от сервис, Димитров трябваше да се справя със ситуация "40 равни" след грешка и уинър на Лайович. При второто равенство Димитров допусна нова грешка от форхенд и даде шанс за пробив на опонента си. Втори пореден форхенд в мрежата означаваше пробив в полза на Лайович.

0:2 - Димитров поведе с 0:15, но със смайващ форхенд по диагонала Лайович изравни. Последва аут от ракетата на сервиращия за 15:30, но и малшанс за Григор при опит за игра при най-високата част на мрежата от бекхенд - 30:30. Лайович записа две убедителни точки поред и затвърди пробива си.

1:2 - Отговорът на Григор дойде в третия гейм, когато не даде и точка на своя съперник. Българинът спечели четири бързи точки и намали изоставането си в първия сет.

1:3 - Гришо можеше да върне пробива в четвъртия гейм от първия сет, но пропиля точка за пробив при 40:30 българинът изпусна възможността да пробие и се стигна до равенство. След това Душан Лайович се добра до два геймбола, като от втория затвори гейма в своя полза.

2:3 - Лесен сервис гейм за Григор, в който спечели на 15.

2:4 - В този гейм Душан Лайович нямаше проблеми и спечели с лекота подаването си.

3:4 - Играта на Гришо продължаваше да не спори, докато при сръбския му опонент нещата се получаваха. При 15:30 Лайович завърши страхотен бекхенд по правата и стигна до две точки за пробив. Григор обаче се справи и отрази и двата брейкбола. След това Гришо се нуждаеше от три геймбола, за да добави още един гейм на сметката си.

3:5 - Безапелационен сервис гейм за Душан Лайович, спечелен на нула.

4:5 - Григор се задържа в сета, спечелвайки подаването си на 30.

4:6 - И в този гейм Лайович сервира перфектно и не даде шанс на Гришо. Сърбинът затвори сета с гейм на нула.

Втори сет

1:0 - Григор започна "чисто" втората част, спечелвайки подаването си на 30.

1:1 - Във втория гейм на втория сет Гришо и Лайович се захапаха здраво. Българинът опита да притисне своя опонент на негов сервис и съумя да се добере до две точки за пробив. Сръбският тенисист обаче оцеля и в двата случая. След продължителен и завързан гейм Лайович все пак спечели подаването си.

2:1 - Лесно спечелен сервис гейм от Григор, в който даде само една точка на съперника си.

2:2 - Гейм за Лайович, спечелен на 30.

2:3 (пробив) - В петия гейм Душан Лайович успя да пробие Димитров. При 15:15 сърбинът спечели три последователни точки и проби Григор.

3:3 (пробив) - Още в следващия гейм обаче Григор Димитров съумя да върне пробива. Стигна се до равенство 30:30, след което българинът стигна до брейкбол и го оползотвори, възстановявайки равенството в сета.

4:3 - Страхотен сервис гейм за Григор, който не даде точка на Лайович.

5:3 (пробив) - Гришо съумя да стигне до пълен обрат в сета и да пробие Лайович на 30.

6:3 - Димитров затвори сета в своя полза, след като стигна до два геймбола и от втория опит спечели гейма.

Трети сет

0:1 - Лайович започна третата част с лесно спечелен сервис гейм на 15.

1:1 - Гришо отвърна на сърбина с гейм в своя полза, спечелен при същия резултат.

1:2 - Сръбският тенисист отново нямаше проблеми на свой сервис и даде само точка на Гришо.

2:2 - Григор изравни резултата със сервис гейм на 30.

3:2 (пробив) - В средата на третата част Григор Димитров стигна до ключов за мача пробив. Българинът поведе с 15:40 и си осигури два брейкбола. Лайович успя да отрази първата точка за пробив, но при втората Гришо проби.

4:2 - Григор затвърди пробива със сервис гейм на 15.

5:2 (пробив) - Гришо нямаше намерение до чака до свой сервис и побърза да реши мача с втори пробив. След много продължителен и завързан сервис гейм на Лайович Григор се добра до три точки за пробив и от третия път осъществи пробива.

6:2 - Григор Димитров спечели подаването си на 30, а с това приключи и срещата.

ПРЕДИ 1/16-ФИНАЛА

В първия кръг в Монте Карло Гришо поведе на Николоз Басилашвили с 6:3, 2:0 и грузинецът се отказа. Лайович пък се справи със сънародника си Филип Крайнович с 2:0 сета - в отделните части 6:2, 7:6 (4) за един час и 45 минути игра.