Федерер надви най-младия претендент в Лондон в зрелище

922 0

Роджър Федерер узакони първото си място в група "Стан Смит" на финалите в Лондон с трета поредна победа в турнира. Швейцарецът надигра Кей Нишикори в зрелищен мач между най-възрастния и най-младия участник на заключителния за годината Мастърс със 7-5 4-6 6-4, след над два часа битка.

Маестрото пропусна да реши двубоя далеч по-бързо, след като поведе със сет и 4-1 във втория, но последва отпускане, което позволи на японеца да се върне в мача.

В средата на първия сет двамата си размениха общо четири пробива, а резултатът премина през обрат. В четвъртия гейм Федерер стигна до 30-40 и първи брейкбол в мача. Опитният играч още веднъж показа по-здрави нерви в следващото разиграване и пробивът бе факт.
Нишикори отвърна с три възможности за моментален рибрейк и от третия опит успя, след като съперникът му прати къса топка в мрежата. Японецът взе гейма си за 3-3, след което проби отново. С невероятен минаващ удар от бекхенд младокът стигна до 15-40 и нови два брейкбола и релизира още първия с безкомпромисен уинър от форхенд.
Японецът обаче показа спад и изигра слаб гейм на свой сервис, след който резултатът отново бе равен - 4-4. В 12-ия гейм Федерер дръпна с 0-30, но последваха три точки за Нишикори.
В момента, в който той бе близо до това да вкара частта в тайбрек, Федерер спечели изумително разиграване за 40-40, завършило с бекхенд по правата. С прибързана игра Нишикори дари сетбол на Маестрото и всичко приключи с непредизвикана грешка на японеца.
Вторият сет започна с три безпроблемни гейма за сервиращите, след което с много агресивна игра швейцарецът проби на нула за 3–1, но този път успя да затвърди и бе само на два гейма от победата.
Нишикори взе трудно гейма си за 4-2, след което стигна до 0-40 и три възможности да навакса брейка изоставане. От втория си опит успя с ретур уинър от форхенд. С ас и гейм на нула резултатът стана 4-4.
В следващият гейм Федерер уцели с рамката топката при едно воле на мрежата, след което направи и грешка от бекхенд, за да подари гейма на Кей, който щеше да сервира за изравняването на сетовете. Геймът започна с непредизвикана грешка на Нишикори, но след това японецът не показа никакви колебания и вкара мача в решителен трети сет.
Нишикори продължи да доминира, а Федерер се измъкна от 0-40 в третия гейм, за да поведе с 2-1. Маестрото проби за 3-1, но отново изпусна пробива си аванс. Кей извади нова порция брилянтен тенис да осъществи рибрейк за 3-4, след което изравни с гейм на нула.
Федерер на свой ред отговори с гейм, в който не даде точка на съперника, след което проби отново и нанесе четвърта загуба на младока в техния шести дуел.
Така Томаш Бердих ще се класира на полуфинал единствено при победа в два сета над световния №1 Новак Джокович в късния мач. При всички други сценарии Роджър е първи, а сърбинът - втори.
Източник: TennisKafe.com