Григор Димитров продължава на Ролан Гарос след здрава битка с Марин Чилич

Снимка: Getty Images/Gulliver

34112 0

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на турнира Ролан Гарос. Българинът продължава напред в турнира, след като се наложи с 6:7 (3), 6:4, 4:6, 7:6 (2), 6:3.

В хода на срещата всичките сетове бяха изключително интригуващи. В осмия гейм Чилич стигна до пробив, но веднага след това Гришо върна изоставането си, за да се стигне до тайбрек. Там обаче хърватинът показа по-добра игра и логично стигна до успеха след 3:7.

Във втория сет отново късен пробив реши изхода, както се случи и в третия сет. Отново се стигна до драма в четвъртия сет, когато нямаше пробив, а Димитров спечели тайбрека. В първия гейм на петия сет хасковлията стигна до пробив, който бързо затвърди. При 5:2 Гришо сервира за мача, но бе пробит. Веднага след това той взе подаването на съперника, за да спечели и мача и да се класира за третия кръг на Ролан Гарос.

Григор Димитров, както през 2018 година, стигна до третия кръг в Париж. Там българинът ще играе срещу шампиона от 2015 година Стан Вавринка. Швейцарецът преодоля във втори кръг Кристиан Гарин с 3:0 сета.

ПЪРВИ СЕТ

1:1 - В началото на първия сет Марин Чилич сервира и имаше леки проблеми, като позволи да се стигне до 30:30. Последваха обаче две лесни точки след силен начален удар, с които той поведе в резултата. От своя страна Григор Димитров лесно спечели подаването си и изравни за 1:1.

2:2 - Двамата си размениха ролите в следващите два гейма. Хърватинът бързо спечели подаването си, докато хасковлията имаше проблеми при началния си удар, но все пак стигна до успех, а с това и до ново изравняване - 2:2.

3:3 - Последваха два сравнително лесно спечелени гейма за двамата тенисисти. Първо Чилич спечели гейма, в който сервираше, а след това със сравнителна лекота и хасковлията стори същото.

3:4 - Българинът стигна до три поредни точки за пробив, след като си спечели аванс от 0:40. Първият брейкбол бе спасен, при втория мрежата оказа влияние в разиграването и Чилич спаси тази възкоможност, а при третата българинът пресили своя форхенд, който излезе в аут - 40:40. Нови две точки след бомбен начален удар помогнаха на 11-я поставен да удържи подаването си в така важния седми гейм.

3:5 (пробив) - От своя страна Чилич стигна до три поредни точки за пробив. За разлика от Григор, хърватинът лесно взе подаването на съперника, след като българинът направи двойна грешка при 0:40.

4:5 (пробив) - Чилич получи сетбол при 30:40, като допусна втора двойна грешка, с което резултатът стана 40:40. По-рано същия гейм сервиращият допусна и първата си двойна грешка в мача. Форхенд в мрежата на Чилич доведе до точка за връщане на пробива, а при последвалото разиграване Димитров излезе на мрежата и си помогна да спечели точката - пробив.

5:5 - Гришо лесно успя да затвърди направения пробив и да изравни резултата при 5:5.

5:6 - Българинът продължи със същата силна игра като в предишните два гейма, при което поведе с 0:30, а скоро стигна и до нова точка за пробив след форхенд в аут на съперника и 30:40. С добър начален удар Чилич изравни при 40:40. След продължително разиграване хърватинът стигна до точка за спечелването на гейма въпреки добрата игра в защита на българина, а веднага след това се стигна и до успех за сервиииращия в гейма - 5:6.

6:6 - Марин Чилич спечели откриващата точка в гейма след бекхенд в мрежата на сънародника ни. Последваха две отлично проведени точки от Григор, за да се стигне до 30:15, а до края добрият начален удар помогна на българина да стигне до тайбрек.

6:7 (СЕТ!) - Двамата печелиха разиграванията си до 3:3, когато Димитров направи двойна грешка - трета от началото на двубоя. Така съперникът му излезе напред при 3:4 и след това спечели двете точки на свой сервис, за да получи три сетбола при 3:6. Още първата бе материализирана след нов минипробив и сетът е на сметката на хърватина - 6:7.

ВТОРИ СЕТ

1:1 - В началото на втория сет двамата тенисисти лесно спечелиха откриващите си подавания.

2:2 - Григор на свой ред нямаше проблем да спечели подаването си, за да излезе напред в резултата при 2:1. На свой ред обаче 11-ят поставен стори същото и изравни - 2:2.

3:3 - Григор отново нямаше особен проблем да спечели подаването си. Последва силна игра за българина и при посрещане, като той стигна до две точки за пробив при 15:40. Първата възможност бе отразена с премерено излизане на мрежата от хърватина, а при втората отново Чилич се появи в близост до мрежата, което накара посрещащия да сгреши - 40:40. Последваха обаче две бързи точки след силен начален удар, с които Чилич изравни резултата.

4:4 - Двамата тенисисти продължиха да печелят сравнително лесно подаванията си, за да запазят интригата до края и във втория сет.

6:4 (СЕТ!) - Гришо отново с лекота спечели подаването си, а след това стигна и до ценна точки за пробив при 15:40. Чилич спаси двата сетбола, но отново последва точка за затваряне на частта, като този път българинът се въпзолзва и изравни резултата в сетовете.

ТРЕТИ СЕТ

2:2 - Двамата имаха сравнително лесни първи два гейма на сервис. При 1:0 Григор Димитров пропусна точка за пробив и 2:0. Все пак равенството се запази до 2:2.

3:4 (пробив) - В така важния седми гейм на сета Григор допусна пробив. Българинът се срина при 30:40 и загуби две поредни точки, а с това и подаването си.

4:5 - Бързо 11-я в света спечели подаването си, а след това Григор отговори с бърз гейм на свой ред, за да запази интригата върху хърватския си съперник.

4:6 (СЕТ!) - Марин Чилич нямаше проблем отново да поведе в сетовете, след като спечели 10-я гейм без да дава точки на съперника.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

1:1 - Четвъртият сет започна с два лесно спечелени геймове за двамата. Григор загуби една точка на свой сервис, което не създаде проблем, а от своя страна Чилич не даде нито една точка на съперника си.

2:2 - Григор загуби първата точка на третия гейм, но бързо след това взе останалите четири, за да поведе в резултата. Последва колеблив сервис гейм за Чилич, в който той спаси два брейкбола, но запази подаването си.

4:4 - Григор стигна до удобна ситуация при 4:3 и 0:30. Българинът обаче не успя да се добере до точка за пробив, въпреки че след това стигна и до 40:40. Все пак Чилич записа две поредни точки и запази подаването си.

6:6 - Последваха нови лесно спечелени сервис геймовете и така се стигна до нов тайбрек в четвъртия сет.

7:6 (СЕТ!) - Първият минипробив в сета дойде на сметката на българина. Чилич сгреши край мрежата и даде аванс на Димитров при 2:1. Последваха два мощни сервиса за българина и резултатът набъбна до 4:1. Нов минипробив на сметката на Григор след сериозна помощ от филето на мрежата за 5:1. Хасковлията стигна до четири точки за пробив при 6:2 и още първата бе спечелена след ас - 7:6 (2).

ПЕТИ СЕТ

1:0 (пробив) - Още в началото на петия сет Григор стигна до пробив. Той поведе с 0:30 и 15:40, при което съперникът му се пропука и предаде подаването си.

2:0 - На свой ред българинът трябваше да спасява точки за пробив при 15:40. Димитров обаче се справи отлично и спечели подаването си, за да поведе с 2:0.

3:1 - Двамата спечелиха сравнително лесно подаванията си и запазиха разликата в решителния пети сет.

4:2 - В шестия гейм на мача Чилич успя да подложи съперника си под риск, като достигна до 40:40, но все пак българинът преодоля миникризата, за да вземе подаването си.

5:2 (пробив) - Чилич драстично показа липса на концентрация, което доведе нещата до точка за пробив. Тогава хърватинът се срина напълно и направи двойна грешка, с кеото подари гейма на съперника си.

5:3 (пробив) - Българинът започна стресиран и допусна да се стигне до 0:30. Последва обаче изравняване. Той обаче успя да стигне до мачбол при 40:30, който обаче бе неутрализиран. Сънародникът ни първо спаси три точки за пробив, след което стигна до нов мачбол, който бе отразен отново след премерен форхенд по правата от Чилич. Малко по-късно 11-ят поставен направи пробив и намали изоставането си.

6:3 (МАЧ!) - На свой ред Чилич имаше проблеми при додаването си и допусна две точки за пробив. Българинът това чакаше и скоро затвоти мача, за да стигне до третия кръг на Ролан Гарос.

Преди мача

Преди това са двубоите Гарбине Мугуруса - Йохана Ларсон и Хуан Игнасио Лондеро - Ришар Гаске, като женският сблъсък вече приключи в полза на Мугуруса. Този между Лондеро и Гаске пък трябва да започне в 14 часа.

Балансът помежду им е в полза на Чилич, който има 4 успеха срещу 1 за Григор. Всичките им срещи са на твърда настилка, а последната им битка е от Мастърс турнира в Париж през миналата година, когато хърватинът печели със 7-6(5), 6-4. Единствената победа на българина е от преди четири години, отново в Париж, със 7-6(3), 7-6(2).

До момента обаче двамата не са играли един срещу друг на "клей", както и в турнир от Големия шлем. Чилич е смятан за фаворит в предстоящия двубой, а победителят в мача ще срещне триумфиралия в срещата Стан Вавринка - Кристиан Гарин.