Нургюл Салимова бе близо, но остана без медал от Световното по ускорен шах

Снимка: FIDE

1479 0

Нургюл Салимова завърши на четвърто място на Световното първенство по ускорен шахмат в Самарканд, Узбекистан.

Пресконференция на Нургюл Салимова

Цифрите около представянето на Салимова

Още: 4 от 5: Почти перфектен старт за България на Световното първенство по ускорен шах

20-годишната ни гордост завърши тридневния турнир с 8 точки от 11 възможни. Във финалните три кръга днес (28 декември) тя събра актив от две точки след реми с рускинята Александра Горячкина, победа над китайката Миаои Лу и реми с друга китайка - Чжай Мо, в последната партия.

Салимова бе само на половин точка от финиширалите в топ 3 медалистки - Анастасия Боднарук от Русия, Хумпи Конеру от Индия и Лей Тинцзе, които събраха по 8,5 пункта. Шампионката ще бъде излъчена с допълнителен плейофен мач между Боднарук и Конеру, а за Тинцзе ще остане бронзът.

С по-добри допълнителни показатели обаче Салимова изпревари настоящата световна шампионка в класическия шахмат Цзю Вънцзюн от Китай, която също с 8 точки приключи на шестата позиция.

От останалите българки най-напред е Антоанета Стефанова, която с 6,5 точки е на 29-о място. Гергана Пейчева е 45-а с 6 точки, а със същия актив Надя Тончева е на 52-ро място. В петък и събота в Самарканд предстои и Световното първенство по блиц.

Още: Голямата мечта на Нургюл и "странният" метод на работа: Салимова сподели тайните за успеха

Специално: Не е само титлата за България - Нургюл Салимова с уникален златен медал