Историческо: Българка в топ 15 на световното плуване!

2652 0

Българската плувкиня Диана Петкова влезе в топ 15 на своя спорт на 100 м. съчетано по време на Световното първенство по плуване на закрит 25-метров басейн в Абу Даби. Тя даде време 59,58 в полуфинала.

Петкова успя да изпревари само представителката на Нидерландия Ким Буш, но даде всичко от себе си. На първо място завърши представителката на Швейцария Мария Уголкова с 58,25.

Възпитаничката на Ботко Трендафилов днес беше последна в нейния поток и предпоследна от двата полуфинала. Във финала влизат първите осем състезателки, като на Диана не ѝ достигнаха 62 стотни, за да се класира.

Българката записа национален рекорд, след като се класира на полуфинала на 100 метра съчетано с време 59,19. В битката за място на финала тя плува във втора серия, трети коридор.

Петкова е едва втората българска плувкиня, която участва в полуфинал на световно на малък басейн. Първа от сънародничките ни това постигна Нина Рангелова през 2012 година. Тогава тя стана 16-а в света на 100 метра свободен стил.