След 20 грешки на Балкан Лукойл Академик отново е шампион на България

1262 0

Лукойл Академик е новият баскетболен шампион на България, след като в решаващ за титлата мач №5 възпитаниците на Тони Дечев успяха да удържат аванса си срещу Балкан и да стигнат до успех с 87:77 в Правец.

"Студентите" на няколко пъти успяваха да поведат категорично в мача, а разликата достигна дори 21 точки в третата четвърт. В същото време Балкан играеше на приливи и отливи, което се оказа решаващо.

Въпреки че успяха да смъкнат до едва 5 точки разликата 02:30 минути преди края, Павел Маринов и компания допуснаха много брак във важните моменти и не успяха да се преборят за първа титла през новия век.

Христо Захариев беше ключът към победата на Академик, след като кадърът на "Левски" се отчете с 23 точки, 5 борби, 4 асистенции и една открадната топка. Тери Смит (11) и Драгович (16) вкараха важни кошове в последната част, и своя принос даде и младия Крис Минков, който се развихри в 3-ата част и вкара общо 16 точки.

На моменти слабата стрелба и слабото нападение провалиха Балкан в мача, който завърши отново с под 50% успеваемост в стрелбата. Иначе най-резултатен беше Павел Маринов с 18 точки, но и цели 7 грешки в своя актив.

Балкан завърши с цели 20 грешки в нападение, от които Лукойл успя да отбележи едва 16 срещу 23 за ботевградчани. Именно грешките на гостите обаче решиха мача в полза на новите шампиони.

Още през първото полувреме "студентите" наложиха своето темпо и методично повишаваха своя контрол, справяйки се лесно и с персоналната, и със зоналната защита, предложена от "зелените".

В същото време Балкан изигра едно от най-слабите си първи полувремена през сезона, а играчите допуснаха 11 грешки в нападение само до средата на втората част. Разликата стана и 14 точки през втората четвърт, но тогава Лукойл изпусна леко контрола върху мача.

Мартин Маринов вкара два важни коша, единият от които много трудна тройка през човек 17 секунди преди края на полувремето - 39:32 на почивката и Балкан се върна в мача.

Третата четвърт обаче унищожи аспирациите за трофей на тима от Ботевград. Крис Минков вдъхнови своя тим с две бързи тройки в началото на частта, а в първите 5:30 минути на второто полувреме Лукойл направи серия от 17:7, с която поведе със 17 точки разлика.

3:30 минути преди края на третата четвърт съдиите свириха техническо на Павич, а Драгович вкара три поредни наказателни хвърляния, с което разликата удари своя връх - 20 точки. Разликата остана 16 преди последната четвърт - 68:52, а Лукойл отбеляза 29 пункта в третата част.

Гостите обаче не се отказаха, а Павич иницира серия от 9:0 в полза на Балкан. Така разликата беше стопена само на 7 пункта, но "студентите" реагираха уверено и този път. Захариев спря серията на тима от Ботевград, а следващите 7 точки за Лукойл отбеляза Тери Смит. Така разликата отново удари 16 точки, 04:53 минути преди края.

Острев, Лилов и Маринов се опитаха да поддържат "зелените" в мача и разликата падна само до 5 точки 2 минути преди края. Маринов обаче фаулира Драгович, който вкара двата фаула, а след него Дийн Браун с много важен кош вдигна разликата до 9 точки.

Тя се запази до самия край и след 87:77 Лукойл Академик върна титлата си, след като я изпусна миналата година срещу Левски.