С късна драма Чехия измъкна точка от Хърватия в най-резултатния мач на Евро 2016

Снимка: Getty Images/Gulliver

3564 1

Хърватия и Чехия изиграха динамичен и атрактивен двубой, в който обаче не излъчиха победител. С късен гол в добавеното време, Чехия измъкна победата от Хърватия и завършиха 2:2, след като хърватите изпуснаха два гола преднина.

Почти през целия двубой хърватите контролираха двубоя и имаха по-чистите голови положения, като могат да съжаляват за загубените 2 точки.

Точно, когато всичко изглеждаше решено, в 94' на добавеното време главнията съдия даде дузпа за чехите, а Нецид не сгреши от бялата точка.

Така, хърватите ще трябва да почакат още малко, за да празнуват класиране на 1/8 финалите на Евро 2016.

Първо полувреме

Хърватите започнаха по-активно срещата и в рамките на 2 минути два пъти получиха право да изпълняват корнер, които обаче не доведоха до нищо сериозно пред вратата на Чех. Самия той не започна по най-убедителния начин срещата.

Хърватите постепенно започнаха да атакуват и взеха инициативата в началото на срещата. В 9' Милан Бадел отправи удар към вратата, но доста неточен, минута преди това пък удар на Ракитич бе блокиран.

В 21' чешката отбрана сериозно се пропука, но хърватите не успяха да се възползват. След центриране на Манджукич, Перишич на почти празна врата не успя да стигне до топката. Малко преди това пък Манджукич не успя да открие резултата от далечната греда, след като Чех не прецени добре своето излизане.

До 30' хърватите вече бяха изпълнили 7 корнера срещу нито един за Чехия. Показателно за надмощието на символичните гости на терена.

След атакуващите действия на Хърватия, в 37' се стигна до логичната развръзка. След няколко пропуска Перишич със силен и точен удар в левия ъгъл на вратата откри резултата, без да остави никакви шансове на Чех.

5 минути след попадението се откри нов страхотен шанс за хърватите. След центриране на Ракитич, Домагой Вида успя да стреля от наказателно поле, но с коляно, а ударът му мина съвсем близо до вратата.

В самия край на полувремето главният рефер Марк Клатенбърг свири последния съдийски сигнал, без да разреши на хърватите да изпълнят корнер. Това разгневи играчите на Чачич.

Второ полувреме

В първите минути от втората част чехите бяха малко по-активни, които пробват различни неща в предни позиции. Чехите създадоха няколко добри атаки, но завършващият шут все така липсва. В 53' Ладислав Крейчик отправи първия точен удар за чехите, но ножичния му удар бе прекалено слаб.

Въпреки доброто начало за чехите, грешката им при изнасяне на топката бе наказано. В 59' Лука Модрич изведе Ракитич сам срещу вратаря, който с елегантен и прехвърлящ удар удвои преднината.

И в следващите минути хърватите продължиха урока за нападателен футбол. Манджукич пропиля две възможности, с които да убие интригата изцяло.

Грешките му бяха наказани в 76', когато чехите върнаха едно попадение и интригата в двубоя. Влезлият като резерва Милан Шкода намали резултата след удар с глава.

В 81' Брзович пропусна да реши всичко. Получи топката в наказателното поле, след което се справи със зашитник, но ударът му мина встрани от вратата.

Минути преди края двубоят бе прекъснат заради хвърлени факли и бомбичка на терена от хърватските фенове.

След като играта бе подновена, бе отсъдена дузпа в полза на Чехия. Тя беше дадена заради игра с ръка на Домагой Вида, а Томаш Нецид изравни след бомбен изстрел от дузпа.

Стартови състави

Хърватия започва със същия състав от мача с Турция, където постигнаха минимална победа и убедиха с представянето си. Това изглежда логично решение, но любопитното в случая е, че селекционерът Анте Чачич никога в своята кариера не е започвал два последователни двубоя с еднакъв състав.

В състава на Чехия има две промени. Иржи Скалак започва на мястото на Селасие по дясното крило, а Лафата ще играе напред вместо Несид.

Чехия: 1. Петър Чех, 2. Павел Кадерабек, 5. Роман Хубник, 6. Томаш Сивок, 8. Давид Лимберски, 10. Томаш Росицки, 13. Ярослав Плашил, 19. Ладислав Крейчик, 20. Иржи Скалак, 21. Давид Лафата, 22. Владимир Дарида.

Хърватия: 23 .Даниел Субашич, 3. Иван Стринич, 4.Иван Перишич, 5. Ведран Чорлука, 7.Иван Ракитич, 10. Лука Модрич, 11. Дарио Сърна, 14. Марсело Брозович, 17. Марио Манджукич, 19. Милан Бадел, 21. Домагое Вида.

Преди двубоя

В първия си двубой хърватите впечатлиха с играта си и заслужено се наложиха над тима на Турция. Лука Модрич и компания отбелязаха само един гол, но турците можеха да започнат Евро 2016 с разгромна загуба.

Капитанът на хърватския национален отбор Дарио Сърна е готов да играе срещу Чехия. Това се случва само няколко дни след погребението неговия баща. Той научи за смъртта на своя баща след победата на хърватския тим с 1:0 срещу Турция.

Чехите от своя страна започнаха срещу европейския шампион Испания с изключително дефанзивна тактика и рухнаха в последните минути на двубоя. Тогава падна единственото попадение в срещата, което и донесе победата на Испания. Чехия излиза за задължителна победа срещу хърватите, ако иска да запази сериозни шансове за класиране на 1/8 финалите.