Петият трофей в ерата "Георги Дерменджиев" е факт: Лудогорец подчини ЦСКА 1948 във Велико Търново след дузпи (ВИДЕО)

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

3712 0

Лудогорец спечели трофей №22 в своята история, побеждавайки ЦСКА 1948 за Суперкупата на България. "Орлите" се добраха до отличието след 1:1 в редовното време и 4:2 при дузпите.

Разградчани откриха резултата още в осмата минута, след като получиха правото да изпълнят дузпа. Оливие Вердон застана зад топката и бе точен от 11 метра. В 48' ЦСКА 1948 остана с човек по-малко, тъй като Джонатан Соуза бе изгонен за втори жълт картон. Все пак, това не попречи на "червените", които изравниха чрез Неделко Пишчевич в 62.

До края на редовното време "орлите" имаха отлични шансове да затворят срещата, но направиха много пропуски. Якуб Пьотровски пък можеше да вкара истински шедьовър, но нацели напречната греда от близо 30 метра в 87-ата минута.

При дузпите нервите на шампиона на България издържаха повече и Суперкупата бе спечелена с 4:2 от наказателните удари. Пропуски за "червените" направиха Бирсент Карагерен и Реян Даскалов, а за Лудогорец единствено неточен бе Якуб Пьотровски.

Суперкупата е трофей №22 в историята на Лудогорец, като това е седмо отличие от този турнир за разградчани. Георги Дерменджиев пък спечели петия си трофей като треньор на "орлите" и първи от третия си период начело на родния гранд.

Лудогорец вече мисли за Лигата на конференциите, където на 15 февруари ще гостува на Сервет, а ЦСКА 1948 ще мери сили с Етър на 18 февруари в Първа лига.

Развой на Лудогорец - ЦСКА 1948

Двубоят започна страхотно за Лудогорец, който натисна рано-рано в мача. В осмата минута бе отсъдена дузпа за "орлите" за нарушение на Джонатан Соуза срещу Кайо Видал. Зад топката застана Оливие Вердон и не сбърка от 11 метра за 1:0. В 15-ата минута шампионите можеха да стигнат до още един гол. Бърнард Текпетей проби по фланга и намери Квадво Дуа, но вторият не успя да вкара от непосредствена близост срещу Даниел Наумов.

"Червените" отговориха подобаващо в 24-ата минута. Ивайло Чочев получи пространство в наказателното поле, залъга опонент и с хубав удар стреля, но Падт реагира подобаващо и опази вратата си.

Бърнард Текпетей се опита да изненада Даниел Наумов с удар от далечна дистанция в 33-ата минута. Топката обаче премина покрай десния страничен стълб на вратата на ЦСКА 1948. В последната минута от добавеното време "орлите" получиха правото да изпълнят свободен удар. Тодор Неделев прати топката в наказателното поле на "червените", но не се стигна до нищо опасно.

Втората част стартира ужасно за ЦСКА 1948. Бранителят Джонатан Соуза си изкара втори жълт картон за опасно влизане в 48-ата минута и бе изгонен от главния арбитър Георги Кабаков. В 51-ата минута Тодор Неделев бе изведен сам срещу Даниел Наумов, но стражът на "червените" спаси удара му.

В 62-ата минута обаче резултатът бе изравнен. ЦСКА 1948 изпълни корнер и топката стигна до Ивайло Чочев. Родният национал я прати технично с пета към сърбина Неделко Пишчевич, за който остана лесното - да я добави във вратата на Падт за 1:1.

Рик Джонатан центрира на втора греда в 80-ата минута, където Оливие Вердон стреля от воле към долния десен ъгъл на вратата, но Даниел Наумов се намеси и отрази. В 87-ата минута Якуб Пьотровски си пробва късмета от сериозна дистанция. Полякът нанесе много силен удар, но топката срещна напречната греда. До края на срещата не се случи нищо по-интересно, а победителят ще бъде определен след изпълнение на дузпи.

СЪСТАВИ

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 6. Якуб Пьотровски, 9. Квадво Дуа, 16. Аслак Фон Витри, 17. Сон 24. Оливие Вердон, 26. Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 37. Бернард Текпетей, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов, 2. Джонатан Соуза, 7. Талис, 10. Радослав Кирилов, 15. Симеон Василев, 17. Никола Илиев, 18. Ивайло Чочев, 20. Антонио Вутов, 22. Реян Даскалов, 23. Емил Виячки, 28. Неделко Пишчевич

Българският шампион и носител на Купата Лудогорец направи добра зимна подготовка, в която записа 3 победи, 1 равенство и 1 поражение в турския курорт Белек.

От другата страна, загубилият финала за Купата от Лудогорец - ЦСКА 1948, също направи прилична зимна подготовка. Момчетата на Николай Панайотов записаха 3 успеха и само 1 загуба в контролите си.

Днешният сблъсък дава началото на маратон на двубои между "червени" и "зелени". На 29-и февруари Лудогорец ще бъде домакин на ЦСКА 1948 на 1/4-финалите за Купата на България, а на 3-ти март "зелените" отново ще приемат "червените", само че в среща от 23-тия кръг на Първа лига.