Левски триумфира срещу 10 от Славия в най-старото столично дерби

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

6252 0

Левски спечели гостуването си на Славия с 1:0 в столичното дерби от 14-тия кръг на Първа професионална лига. Попадението за "сините" вкара Билал Бари от близка дистанция в 81-ата минута, след като засече центриране на Радослав Цонев.

"Белите" имаха своите възможности, но в 60-ата минута останаха с човек по-малко, след като Ерол Дост направи изключително грубо нарушение и получи втори жълт и съответно червен картон.

Левски също създаваше положения основно чрез Здравко Димитров, Георги Миланов и Андриан Краев. Надеждните намеси на вратаря на Славия Светослав Вуцов обаче позволиха резултатът да не бъде по-голям.

СЪСТАВИ

Славия: 21 Светослав Вуцов , 3 Ертан Томбак , 55 Андреа Христов , 23 Емил Виячки , 37 Венцислав Керчев , 77 Георги Вълчев , 17 Ерол , 7 Петер Макрилос , 71 Емил Стоев , 10 Радослав Кирилов , 19 Мартин Сораков

Левски: 13 Николай Михайлов , 3 Гьоко Зайков , 4 Иван Горанов , 7 Георги Миланов , 10 Борислав Цонев , 11 Здравко Димитров , 19 Билал Бари , 21 Радослав Цонев , 33 Хосе Кордоба , 89 Андриан Краев , 91 Драган Михайлович

Във втората минута Левски нанесе първи удар в мача. Здравко Димитров стреля от воле, като топката мина встрани от вратата. Първите минути не предложиха нищо интересно, като двата тима играха в мудно темпо и не бързаха със създаването на положения.

В 11-ата минута Миланов центрира в наказателното поле, където нито един от футболистите на Левски не успя да нанесе удар. Две минути след това изчистване от страна на Славия можеше да доведе до фатална грешка, но Светослав Вуцов внимаваше и хвана топката.

В 22-ата минута Славия получи правото да изпълни пряк свободен удар. Защитата на Левски изчисти и от атаката на се случи нищо сериозно. Три минути по-късно "белите" изпълниха корнер и Керчев нанесе удар, който беше прекалено слаб.

В 27-ата минута Радослав Цонев пробва късмета си от фал, но ударът излезе в аут. Три минути след това Адриан Краев отправи мощен удар от далечна дистанция. Вуцов спаси изстреля, който беше най-чистото положение за Левски.

Ерол Дост се измъкна от защитата на Левски в 31-авата минута и стреля опасно. Топката мина покрай гредата. Емил Стоев в 37-ата минута също можеше да открие за славистите.

В 39-ата минута Здравко Димитров направи страхотна солова акция, а защитата на Славия блокира удара му.

Ерхан Тумбак в 48-ата минута навлезе в наказателното поле на Левски, но се засуети и топката беше изчистена в корнер.

В 50-ата минута Зайков подаде дълга топка към Билал Бари. Венцислав Керчев фаулира мароканеца като беше последен в защитата. Първоначално реферът отсъди дузпа, но след 3 минути гледане на ситуацията реферът даде жълт картон на Керчев и отсъди пряк свободен удар.

Георги Миланов стреля от фала, Вуцов спаси и топката докосна гредата. В 60-ата минута Ерол Дост извърши изключително грубо нарушение, в резултат на което получи втори жълт и съответно червен картон.

Веднага след това Андриан Краев стреля опасно и Вуцов трябваше да се намеси. В 64-ата минута Билал Бари се оказа абсолютно сам срещу вратаря. Мароканецът стреля право в ръцете на Вуцов.

В 69-ата минута Георги Миланов организира нова опасна атака за Левски, като се стигна до корнер. Здравко Димитров в 76-ата минута отново опита изстрел и той беше спрян от отбраната на Славия.

81' - 0:1! Радослав Цонев центрира към Билал Бари, който от близка дистанция прати топката във вратата на Славия!

Георги Миланов стреля опасно в добавеното време на срещата, като Светослав Вуцов спаси изстреля с добър рефлекс.

Левски ще трябва да се реваншира пред привържениците си за загубата с 0:1 от Черно море във Варна преди седмица. От началото на сезона възпитаниците на Станимир Стоилов спечелиха само едно гостуване, като спечелиха срещу новака в лигата Локомотив София.

"Белите" играят силно като домакин през кампанията. Момчетата на Златомир Загорчич спечелиха 4 срещи у дома, а още два двубоя завършиха наравно. Славия нанесе и единственото поражение на шампиона Лудогорец през сезона.

Славия няма сериозни кадрови проблеми, като се очаква, че бившият нападател на Левски Жуниор Мапуку ще стартира като титуляр. В Левски притеснителна е травмата на Георги Миланов през седмицата, но по всяка вероятност бившият играч на ЦСКА Москва ще бъде титуляр за отбора от "Герена".