Подобрен Левски се скъса да пропуска, но спечели лесно на "Васил Левски"

Левски записа първа победа под ръководството на Георги Дерменджиев, след като "сините" стигнаха до лесно 2:0 над Витоша на стадион "Васил Левски". Символичните гости не започнаха срещата по най-добрия начин двубоя, но през второто полувреме направиха куп пропуски, които лишиха тима от по-сериозен успех срещу градския съперник.

След силни 10-15 минути от страна на "бистришките тигри", Левски все пак успя да открие резултата в 22' с първия си точен удар. Мариани направи страхотен пробив и изведе Паулиньо сам срещу вратаря, а бразилецът най-накрая прекъсна головата си суша, датираща от май месец миналата година.

Павел Колев: Лудогорец? Първата ни задача е Левски да го има

"Нашите задачи са съвсем други. На първо място трябва да го има Левски като футболен клуб, след това ще мислим за конкуренция. На мен ми се иска ...

4 минути преди края на първото полувреме Станислав Костов, който беше предпочетен пред Валери Божинов, увеличи головата си сметка за клуба, реализирайки за крайното 0:2. Това беше 16-ия му гол за сезона, с което изпревари с едно попадение Клаудио Кешеру. Той беше и с ключова заслуга за първия гол, след като с движението си без топка увлече двама защитници на съперника, освобождавайки коридор за подаването към Божинов.

Лошата новина за гостите в този мач е фактът, че Валери, появил се като резерва, получи неприятна контузия секунди преди края на мача. При опит да овладее топката той огъна левия си глезен и веднага напусна терена.

Що се отнася до класирането, разликата с ЦСКА отново стана 3 точки, а през уикенда следва дербито между двата отбора (неделя, 13:00 часа). Левски изостава на 8 точки от Лудогорец, който засега е убедителен лидер въпреки слабото представяне на "орлите" от началото на 2019 година.

Интересните положения в началото на мача бяха пред вратата на Николай Михайлов, а в 11' Иван Горанов трябваше да се намесва решително. С дълъг пас Христов беше намерен по дясното крило, а двамата централни защитници на Левски се засилиха към него, оставяйки сериозно пространство в наказателното поле. Той центрира към Цанков, но в последния момент Горанов успя да избие топката в корнер.

Въпреки по-добрата игра на Витоша от началото на мача, Левски с първата си ситуация успя да отбележи гол. Мариани пресече подаване в центъра на терена и проби дълбоко в половината на съперника. Станислав Костов направи много добро движение без топка, увличайки двама защитници, а това отвори коридор за подаване на швейцареца към Паулиньо. Той се озова зад гърба на защитниците и с премерен удар по тревата реализира - 0:1 за "сините".

4 минути преди края на полувремето Левски нанесе втория си удар. Кабрал натисна вратаря на домакините, който се опита да подаде към дясното крило. Там обаче Паулиньо се намеси и веднага пусна извеждащо подаване към Костов. Защитник успя да направи шпагат, но топката все пак достигна до нападателя, който технично мина покрай вратаря и реализира - 0:2 за "сините".

Втората част започна с 10-минутен натиск на домакините, които се опитаха да се върнат в мача с бърз гол, но защитата пред Михайлов се справи чудесно. Единствено Горанов допусна лека грешка със слаб пас към вратаря, който успя да излезе навреме и изчисти в тъч.

В 58' Левски беше много близо до трети гол, след като Тиам след изчистване на топката успя да изведе по страхотен начин Паулниьо в половината на Витоша. Той матира защитник в ситуация "един срещу един", но вместо да потърси комбинация, реши да стреля от 21 метра. Ударът беше опасен, но вратарят успя да избие. Само 2 минути по-късно и Витоша получи шанс, но страничната ножица на Румен Гьонов премина с малко встрани от вратата.

В 69' "сините" направиха пореден пропуск, след като Иван Горанов проби отлично по лявото крило, нахлу дълбоко в половината на съперника и центрира прекрасно към далечната греда, където Кабрал засече от воле. Ударът му беше слаб, но коварен, а Василев с върха на пръстите си изби в корнер.

Само минута по-късно отново домакините съжаляваха след пропиляно голово положение. Костов избяга от засадата и получи топката в наказателното поле и веднага я насочи към Божинов, който се появи като резерва. Вратарят обаче отново беше пръв до топката и я отби достатъчно, за да не се озове в краката на нападателя.

В 75' новото попъленение на тима Мартин Районов беше близо до първия си гол с фланелката на Левски, след като при центриране от корнер топката се озова в краката му на 10 метра фронтално от вратата. Поредното отлично спасяване на Василев лиши Левски от 3-и гол.

В 84' Божинов беше много близо до отбелязването на много красив гол. Кабрал центрира в наказателното поле, а бившият играч на Ювентус пробва странична ножица, но поредното спасяване на Василев го лиши от прекрасен гол.

Стартови състави:

Стартови състави:ВИТОША: Василев, Гьонов, Амзин, Садула, Цанков, Милчев, Купенов, Котев, Лазаров, Попев, Христов
ЛЕВСКИ: Михайлов, Горанов, Паулиньо, Мариани, Цветкович, Рейш, Тиам, Кабрал, Яблонски, Костов, Райнов

Столичният гранд е в много лоша серия без победа, продължила в 9 мача. В това число влизат и шестте контроли по време на зимния лагер. А в последния кръг на първия полусезон тимът падна с 1:2 от Берое в Стара Загора. В първия официален мач за 2019 година "сините" стигнаха само до 1:1 с Локомотив (Пд) на "Герена".

За последно Левски спечели на 8 декември, когато победи трудно Етър с 2:1. В първия си мач през пролетта Витоша игра добре, но загуби срещу Ботев (Враца) с 0:1. Балансът за двата тима в Първа лига е 3 мача, в които Левски е записал 2 победи и едно равенство. Головата разлика е 6:1 в полза на "сините".