ЦСКА неутрализира Ботев Враца, Йомов герой за „червените” в голово шоу

Снимка: Lap.bg

7971 0

Софийският ЦСКА записа четвъртия си успех през сезона в Първа лига, след като надделя с 4:2 при визитата си над Ботев Враца. Въпреки реализираните четири гола от столичани, то мачът мина през известни изпитания за тях, след като хората на Даниел Моралес дадоха сериозен отпор на по-именития си съперник.

Първите си два гола с червената фланелка в Първа лига вкара Георги Йомов (16 и 81), а другите два гола за „червените” дойдоха от Брадли Мазику (38) и Йоан Баи (73).

Точни за врачани пък бяха Дориан Бабунски, който откри резултата във Враца в 9-ата минута, а Мирослав Маринов намали за 2:3 в 73-ата.

По този начин ЦСКА се изкачи до четвъртото място и вече е с актив от 13 точки, на четири зад лидера Ботев Пловдив, който е и с три мача повече от столичани. Ботев Враца пък остана на седмото място във временното класиране в елита на България с 9 точки.

В следващия си мач ЦСКА гостува на Хебър в Пазарджик в мач от Купата на България, а след него предстои голямото столично дерби срещу Левски. За Ботев Враца пък препятствието за турнирната надпревара е Локомотив Горна Оряховица.

Първи шанс да реализира гол имаха домакините, но опит на Бабунски от свободен удар профуча аут. В осмата минута Юлиан Ненов даде брилянтен пас към Виктор Василев, който се пребори с Асен Дончев, а топката отиде встрани и от Евтимов. Към нея притича Дориан Бабунски, който нямаше как да сбърка - 1:0 за врачани.

Равенството бе възстановено бързо, след като в 16-ата минута Георги Йомов реализира първия си гол с червената фланелка в Първа лига след преминаването си от Славия. Крилото засече центриране отляво, след като се отскубна от опеката на бранител на "зелените" и изравни - 1:1.

След гола "червените" заиграха по-уверено и започнаха да контролират топката, но към 25-ата минута не последваха опасности към вратата на Красимир Костов. Три след това Федерико Варела шутира диагонално по земята, а Кайседо тръгна да засича топката към домакинската врата, ала еквадорският национал се размина с нея и играта бе подновена с удар от вратата. Секунди по-късно Феде Варела опита силен удар от границата на наказателното поле на врачани с левия крак, но Костов улови уверено.

В 39-ата минута гостите от столицата направиха пълен обрат във Враца. Йомов напредна отдясно и даде центриране за Кайседо, който не нацели топката, която отиде вляво за Мазику. Бранителят елиминира с едно докосване трима защитници на Ботев и с левия крак прати топката за втори път във вратата на Костов - 2:1 за ЦСКА.

До края на полувремето Томас Лам и Асен Дончев от ЦСКА опитаха да се разпишат след удари от сериозна дистанция, но не намериха вратата на врачани.

Ботев Враца се пропука в 50-ата минута, а ЦСКА реализира гол чрез Йоан Баи. Кайседо и Варела комбинираха помежду си много добре, а аржентинецът изведе вдясно Йоан Баи. Французинът напредна в наказателното поле на врачани и прати топката във вратата, а вторият асистент съдия - Мартин Томиславов Русев, вдигна флага си за засада. При повторенията обаче се видя, че Баи е сериозно покрит от бранител на врачани и след намесата на ВАР голът бе зачетен - 3:1 за ЦСКА.

В 54-ата минута гостите с лекота стигнаха до нова възможност, а Баи даде остър пас, който бе успореден на голлинията за Йомов, но крилото не успя да засече топката в опразнената врата. Томас Лам отправи техничен удар след близо час игра, но Костов боксира силно напред. Малко след това пък Томас Лам стреля отблизо, но ударът му бе право в Красимир Костов, а в 66-ата Йомов се откъсна зад отбраната на Ботев Враца и тръгна да задминава стража на врачани, който затвори изящно ъгъла си и не позволи на първия голмайсто за столичани да прати топката за четвърти път във вратата на тима от северозапада.

В 69-ата минута Дориан Бабунски спъна много лошо Федерико Варела в гръб, а при интервенцията аржентинецът получи много сериозна болка в десния прасец. Надмеността предна ЦСКА им коства втори допуснат гол, когато в 73-ата минута Мирослав Маринов с кинжален удар отдясно "разстреля" Димитър Евтимов за 2:3.

Десет преди края капитанът на домакините Илия Миланов стреля с глава след ъглов удар, но над напречната греда на вратата, пазена от Димитър Евтимов. Секунди по-късно Вилдсхут свали прекрасно топката за Йомов, който елиминира Густаво Виейра и Илия Миланов. Последва удар на Йомов, Костов опита да отбие, но топката се дотъркули във вратата му за четвърти път - 4:2.

В добавеното време на срещата петият гол за гостите бе на сантиметри, но диагонален удар на Греъм Кери се отби в левия страничен стълб на вратата на Красимир Костов.

БОТЕВ ВРАЦА: 76 Красимир Костов 18 Илия Миланов /к/ 5 Костадин Ничев 24 Стефан Гаврилов 21 Сержио да Силва 88 Йоан Бауренски 20 Дориан Бабунски 30 Гонсало Виейра 11 Виктор Василев 28 Красимир Тодоров 94 Юлиан Ненов

Резерви: 1 Христо Георгиев -  16 Матеус Енрике  17 Чавдар Ивайлов 6 Антонио Георгиев 14 Йордан Желев 9 Георги Николов 15 Мирослав Маринов

Треньор: Даниел Моралес

ЦСКА: 25 Димитър  Евтимов -  16 Асен Дончев 18 Брадли Мазику 20 Карол Метс 2 Юрген Матей /к/ 9 Жорди Кайседо 10 Георги Йомов 24 Карло Мухар 7 Йоан Баи 29 Томас Лам 5 Федерико Варела

Резерви: 1 Густаво Бусато - 23 Ахмед Ахмедов 8 Греъм Кери 14 Калоян Кръстев 28 Пламен Гълъбов 11 Хамза Чатакович 30 Яник Вилдсхут

Треньор: Стойчо Младенов

ЕТО КЪДЕ МОЖЕ ДА ГЛЕДАМЕ СРЕЩАТА МЕЖДУ БОТЕВ ВРАЦА И ЦСКА

ЦСКА влиза в мача след серия от два неуспешни резултата. През уикенда „червените” направиха равенство – 1:1, при домакинството си на Славия, а няколко дни по-късно хората на Стойчо Младенов записаха тежко поражение с 1:5 от Рома на старта от груповата фаза в Лигата на конференциите.

Ботев Враца пък е изненадата досега в елита на България, като тимът, воден от Даниел Моралес, беше категорично отписван от всички преди старта на кампанията, но резултатите показват коренна разлика. Все пак през миналия кръг Ботев бе "върнат на земята", след като ЦСКА 1948 надделя с 5:1, но гостите не видяха място за паника. Врачани се намират на седмото място във временното класиране на Първа лига след седем мача с 9 точки в актива си и са с шест повече пред последния Пирин, който е с три пункта.