Победа над Барселона във ФИНАЛ: Най-паметните успехи на ЦСКА и тяхната история (ВИДЕО)

4891 0

Неслучайно ЦСКА си печели прозвището "убиец на европейски шампиони". "Червените" имат богата история в европейските клубни турнири и могат да се похвалят с редица паметни успехи. В този материал ще ви припомним най-великите 10 победи в историята на ЦСКА, подбрани от екипа на SportLive.

Най-паметните успехи за ЦСКА в историята

Нужно е само да отбележим, че победи като тези срещу Борусия Дортмунд, Челси (макар и тогава далеч да не е това, което представлява в момента), Парма (който по онова време е сериозен фактор в европейския футбол), Валенсия и други не намират място в топ 10 за "червените" (това важи и за дублирани победи над грандове, за които можете да прочетете надолу).

ЦСКА - Ювентус 4:1, 12.10.1960 година, КЕШ (квалификации)

В квалификациите за Купата на европейските шампиони през сезон 1960/61 българският отбор губи с 0:2 от италианския гранд Ювентус. Всички отписват "армейците" за реванша в България, но на Националния стадион "Васил Левски" те разгромяват "бианконерите" с 4:1. Малко повече от 10 минути преди края на срещата резултатът е 4:0 след попадения на Никола Ковачев (19' и 57'), Панайот Панайотов (67') и Никола Цанев (76'), но в края Бруно Николе (89') връща поне за малко надеждите на отбора да продължи чрез повече голове на чужд терен.

ЦСКА може да се похвали и с друг успех над "старата госпожа" в исторически план - през 1975/76 печели първата среща в България с 2:1, но губи с 0:2 в Италия и отпада - отново за КЕШ (този път 1/16-финал).

ЦСКА - Аякс 2:0, 07.11.1973 година, КЕШ (1/8-финал)

"Червените" губят с 0:1 на осминафиналите в престижния турнир от Аякс в Нидерландия, но следва втори двубой. Никой не вярва, че български отбор може да обърне европейският клубен шампион след загуба в първата среща, но... ЦСКА печели също с минималното 1:0 в редовното време (с гол на Димитър Марашлиев в 65'). Това довежда събитията до продължения и когато изглежда сякаш ще последват дузпи, в 116-ата минута Стефан Михайлов хвърля в екстаз над 50 хиляди по трибуните на "Васил Левски", като се разписва и оформя крайното 2:0.

ЦСКА - Байерн Мюнхен 4:3, 07.04.1982 година, КЕШ (1/2-финал)

Българският отбор печели с 4:3 първата 1/2-финална среща за КЕШ срещу колоса. Привържениците не вярват на очите си и започват да мечтаят за финал след геройските попадения на Георги Димитров-Джеки, Цветан Йончев на два пъти и Радослав Здравков в мач, в който "червените" дори повеждат с 3:0 до 17-ата минута. На реванша в Германия обаче са оставени без никакви шансове и губят с 0:4.

Любопитното е, че ЦСКА побеждава Байерн и в 1/4-финал за КЕШ - през сезон 1973/74, но това се случва с 2:1 във втория мач, след като първият е загубен с 1:4 в Германия.

ЦСКА - Ливърпул 2:0, 17.03. 1982 година, КЕШ (1/4-финал)

"Армейците" успяват да отстранят от КЕШ английския колос Ливърпул. Те го правят, въпреки че губят първата среща в Англия с 0:1. И тук по подобие на Аякс - "червените" побеждават в редовното време с 1:0 (с гол на Стойчо Младенов в 78'). Отново той е точен в продълженията и 70 хиляди на "Васил Левски" боготворят Аспарух Никодимов и неговите момчета за мечтания паметен успех.

Ливърпул - ЦСКА 0:1, 23.08.2005 година, Шампионска лига (3-ти предварителен кръг)

През сезон 2005/06 ЦСКА отново успява да победи Ливърпул - в Шампионска лига. "Червените" обаче са загубили първата среща с 1:3 у дома. Въпреки отпадането в 3-тия предварителен кръг успехът остава един от най-великите в историята на ЦСКА, тъй като идва на "Анфийлд", и то точно в тези най-силни години на европейския шампион. Освен това остава и най-голямата победа за отбора през 21-ви век. Голмайстор е Валентин Илиев в 15-ата минута.

ЦСКА - Нотингам 1:0 (17.09.1980 година), Нотингам Форест - ЦСКА 0:1 (01.10.1980 година) - КЕШ (1/16-финал)

Тук попадат и двата минимални успеха с по 1:0 на ЦСКА над европейския шампион Нотингам Форест. "Червените" първо печелят в България на "Васил Левски", отново през 70 хиляди, с гол на Цветан Йончев (70'), а две седмици след това отиват и в Англия, за да победят славния тогава тим и в дома му - с гол на Ружди Керимов (32').

Байер Леверкузен - ЦСКА 0:1 (15.09.2005 година) и ЦСКА - Байер Леверкузен 1:0 (29.09.2005 година), Купа на УЕФА (първи кръг)

Споменахме за намалелите европейски успехи за отбора през този век и това е една от причините победите над германския гранд Байер Леверкузен да са толкова специални за феновете на ЦСКА. Отборът първо печели в Германия с 1:0 чрез гол на Йордан Тодоров (15'), а впоследствие приема Байер в България, за да му нанесе напълно идентично поражение с попадение на Мурад Хидиуед (18').

ЦСКА - Барселона 2:1, 15.08.1971 година, Купа "Палма де Майорка" (ФИНАЛ)

ЦСКА побеждава на няколко пъти испанския колос, но това е най-ценният успех, тъй като директно носи трофей на "червените". Победата е още по-сладка поради факта, че идва след пълен обрат. На полувремето каталунците водят с 1:0, но през втората част Петър Жеков избухва с два гола (63' и 86') и носи трофея на тима си.

През 1972-ра година ЦСКА побеждава Барселона с 2:0 на полуфиналите на приятелската купа "Жуан Гампер", като две години преди това (1970 година) "червените" побеждават испанския колос и в приятелска среща - с 4:1.

*Екипът на SportLive поднася извиненията си, че няма ВИДЕО на някоя от въпросните победи на "червените" поради по-ограниченото ТВ излъчване на турнири в Европа по онова време, различни от тези на УЕФА. Прикачено е видео на мача от 1989 година, спечелен от каталунците с 2:1.

ЦСКА - Атлетико Мадрид 2:0, 06.08.1970 година, Купа "Палма де Майорка" (1/2-финал)

Година преди грандиозния успех във финала на турнира ЦСКА побеждава с 2:0 друг испански гранд - Атлетико Мадрид. Тогава отново Петър Жеков е герой чрез две попадения - в 36-ата и в 56-ата минута.

*Същото, което е валидно за по-горния двубой, важи и за тези среща, която отново е от Купа "Палма де Майорка". Прикачваме кадри от друг сблъсък между двата тима, завършил при резултат 4:2 за испанците.

ЦСКА - Левски 5:0, 01.10.1989 година, А група

Това остава най-гръмката победа за ЦСКА над големия съперник Левски. В 7-ия кръг от шампионата "червените" побеждават с 5:0. Трифон Иванов открива резултата в 34-ата минута и полувремето завършва само при 1:0. Нищо не предвещава гръмките 4 попадения на Христо Стоичков през втората част, които оформят крайния резултат.