След 21 г: Първи медал за българин на световно по ски ориентиране

Снимка: sport-gabrovo.com

2547 0

Станимир Беломъжев спечели сребърен медал от програмата на световното първенство по ски ориентиране в Норвегия.

Това е първият индивидуален медал за България в старт от световно първенство при мъжете. Припомняме, че Пепа Милушева спечели злато през 1994 год.

Той изостана на 4 секунди от Андрей Ламов (Русия). Трети се класира Ерик Рост от Швеция.

Паднал състезател в началото на трасето забавя Станимир с 10 секунди, което предоставя титлата на Русия.

При жените световен шампион стана Тове Александерсон от Швеция, преодоляла трасето за 13:51м.

Най-доброто българско представяне е на Антония Григорова, която зае 26 място, изоставайки на 6:10 мин.

Стефания Димитрова зае 27 място (+6:47), а Илиана Илиева се класира 33-та (+8:56).

Едновременно със световното първенство се провежда и европейското юношеско първенство до 17 години.

Много добро бягане направи Мартин Пенчев, който зае пето място сред 17-годишните юноши.

Двадесет секунди не му достигнаха за спечелване на бронзовия медал. Шампион в тази възрастова група стана Хеннинг Сьоквист от Швеция.

Другият ни участник Цветан Иванов зае 33 място (+11:40). При девойките Андрея Дяксова зае 18-то място, изоставайки на 4 мин. и 16 сек. от победителката Анна Петрова (Русия).

Утре състезателите ще стартират на дългата дистанция, а в петък имат почивен ден.