Дария Домрачова измъкна преследването в Поклюка

2420 0

Напрежението на върха в борбата за Световната купа по биатлон при жените се увеличи, след като днес втората във временното класиране Дария Домрачова направи отлично състезание и успя да вземе преследването в Поклюка, трети кръг от Световната купа, пред водачката за големия трофей Кайса Макарайнен. Българката Десислава Стоянова остана на 52-ро място.

Колоната беше поведена от победителката в спринта Габриела Соукалова, която обаче се издъни страшно на първата стрелба – цели три грешки, което означаваше чак 18-то място след излизането от рубежа. Начело излезе Доротея Вийрер, следвано от големия фаворит за Световната купа Дария Домрачова, която е втора във временното класиране за големия трофей. Съвсем наблизо бяха още Валя Семеренко и Кайса Макарайнен, водачката за Световната купа. Домрачова пое водачеството още във втората обиколка, когато изпревари италианката Вийрер. Нашата Деси Стоянова направи две грешки и се движеше на 56-та позиция.

Белорускинята затвърди позицията си на лидер, след втора нула от легнал, а Вийрер се издъни с две грешки. Макарайнен направи една и така само Валя Семеренко остана близо до Домрачова – на само 4,6 секунди. Деси Стоянова направи още една грешка на втора стрелба.

Превъзходството на Домрачова стана доста сериозно след първата стрелба на прав, когато белорускинята пак направи нула, а Семеренко сбърка веднъж и остана на 19 секунди отзад. Трета излезе Кайса Макарайнен, която направи нула и се движеше с една грешка от три стрелби. Скоро обаче финландката настигна Семеренко и я изпревари, при това далеч преди последната стрелба. Деси Стоянова направи нова грешка и вървеше с четири пропуска от три стрелби, на 55-то място.

Дойде време за последната стрелба и там Домрачова направи една грешка – в последния изстрел. Гонещата я Кайса Макарайнен беше без грешка, но изоставаше на 23,6 секунди зад белорускинята. Трета беше Валя Семеренко, която също регистрира нула на последната стрелба, а на десет секунди зад нея излезе Доротея Вийрер. Деси Стоянова най-после направи нула, но си стоеше на пета позиция.

И когато изглеждаше, че Домрачова няма как да не спечели, Макарайнен буквално взе да изяжда преднината ѝ така, както топъл пролетен вятър яде снега. Само за две контроли финландката свали разликата до под десет секунди, при това 600 метра преди финала! Италианката Вийрер пък догони Семеренко, която е трета за Световната купа. В крайна сметка обаче Домрачова удържа и взе състезанието, а Валя Семеренко направи чудесна контраатака на спускането преди финала и изпревари влязлата твърде рано в кънковидна стъпка Вийрер.

В генералното класиране Макарайнен е водач с 362 точки, пред Домрачова с 303 пункта и Валя Семеренко с 288 точки. Деси Стоянова е 64-та с 12 точки.