Световните шампиони от Полша на колене пред "лъвовете" на Пламен Константинов

Снимка: FIVB.ch

3877 0

Националният отбор по волейбол на България спечели първия си мач от група Е1 пред феновете във Варна, след като се наложи с 3:2 (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) над световния шампион Полша.

Момчетата на Пламен Константинов стартираха летящо мача и заслужено взеха първата част, но след това нивото на игра спадна и това позволи на Полша да обърне развоя на мача. В края на четвъртата част "лъвовете" отново засилиха началния удар и успяха да доведат нещата до тайбрек. Там по-здравите нерви и феновете в зала "Конгресна" помогнаха на "трикольорите" да спечелят мача с 3:2.

Първи гейм

Срещата в зала "Конгресна" стартира ударно за България, като до първото техническо прекъсване те натрупаха актив от 5 точки за 8:3. С помощта на силния начален удар, момчетата на Пламен Константинов увеличиха аванса си до втората техническа пауза на 16:10. Играта на "лъвовете" се получаваше в почти всеки един елемент, като крайните нападатели успешно завършваха всяка топка, която бе насочена към тях. След почивката Тодор Скримов започна серия на начален удар, като направи и ас за 18:11, което накара Фернандо де Джорджи да вземе прекъсване. Мощните сервиси на националите продължиха да тормозят противника до края на гейма, който дойде при разгромното 25:16 след сервис в мрежата на Блузай.

Втори гейм

Втората част на мача бе равностойна до 3:3, когато гостите направиха ас, а след атака в аут на Тодор Скримов от зона 4, те поведоха с 5:3 и Пламен Константинов прибегна до първи таймаут. Сервисът на Кубиак продължи да тормози "лъвовете" преди Скримов да сложи край на серията му с успешна атака по правата. Първата техническа пауза пък дойде при 4:8. С две успешни атаки на Цветан Соколов резултатът бе намален до 7:10. Въпреки добрите блокади на Николай Николов и Цветан Соколов, поляците опазиха преднината си до втората техническа пауза. След почивката играчите на Де Джорджи записаха две поредни точки и това накара Пламен Константинов да вземе ново прекъсване. До края на гейма поляците запазиха високото си ниво на игра и затвориха частта след 20:25

Трети гейм

Още в началото на третия гейм гостите се откъснаха с две точки аванс при 2:4 след успешна атака на Курек. До първата техническа пауза те дори увеличиха актива си до 8:5 след блокада срещу атаката от зона 6 на Тодор Скримов. С добра игра на блокада момчетата на Пламен Константинов изравниха резултата при 8:8. Световните шампиони обаче направиха четири поредни точки и последва почивка за "трикольорите". Последва добра серия за родните национали и при 12:14 Де Джорджи взе първа почивка в гейма. Третата техническа пауза дойде при 13:16, а след това две поредни грешки в нашето поле доведоха до втора техническа пауза за Пламен Константинов. При резултат 14:18 капитанът на Полша Кубяк стъпи на криво в собственото си поле, което доведе до неприятна контузия. България намали изоставането си до 16:20 след успешен пайп на Тодор Скримов. До края на частта световните шампиони не позволиха изненада и поведоха в геймовете след 19:25.

Четвърти гейм

След страхотното представяне на сервис в първата част, постепенно началният удар на "лъвовете" започна все по-често да излиза в аут, или да спира в мрежата, което допълнително улесни играта на гостите. Стигна се и дори до комична ситуация, при която Соколов и Розалин Пенчев не знаеха кой е на начален удар и последва точка за Полша. Първата техническа пауза дойде при резултат 7:8 след успешна атака на Конарски от зона 1. Играчите на Пламен Константинов влезнаха в добра серия, поведоха с 14:13, което доведе до таймаут за Полша. След втората техническа пауза "трикольорите" постепенно вдигнаха оборотите, направиха обрат след 20-та точка, което им помогна да изравнят резултата в геймовете и да спечелят след 25:23.

Пети гейм

Решителната пета част стартира много добре за България и смяната на полетата дойде с три точки актив - 8:5. Световните шампиони намалиха при 8:7 след две успешни атаки. След сервис в мрежата на Конарски, България стигна до мачбол. Диагоналът обаче се реваншира с успешна атака от втора линия, за да изравни за 14:14. Успешна атака на Ники Пенчев от зона 2 доведе до втори мачбол, а самият посрещач бе на сервис, след който се стигна до успешна блокада - 16:14.

Преди мача

"Лъвовете" на Пламен Константинов продължават участието си в Световна лига, като Морската ни столица Варна ще приеме мачовете на 9, 10 и 11 юни. В тези дни съперници на Виктор Йосифов и компания ще бъдат Полша, Канада и олимпийския първенец от игрите в Рио Бразилия.

В днешната среща в Двореца на Културата и Спорта България среща Полша в търсене на втората си победа в надпреварата. Преди седмица нашите волейболисти инкасираха две поражения - от Франция (0:3) и от Аржентина (2:3), след което надделяха над домакините от Русия (3:2).

Състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Тодор Скримов, Теодор Тодоров, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро

Полша: Фабиан Джизга, Давид Конарски, Бартош Курек, Михал Кубяк, Матеуш Биениек, Бартоломей Лемански - Павел Заторски-либеро