България зарадва публиката във Варна с победа срещу Олимпийския шампион Бразилия

7790 0

Националният отбор на България постигна изключително важна и красива победа над Олимпийския шампион от 2016 година Бразилия с 3:2 (25:22, 19:25, 25:15, 18:25, 15:12) в зала "Конгресна" във Варна. Това е пета победа за "лъвовете" от 12 мача в турнира Лига на нациите, като завършиха турнира във Варна с две победи и едно поражение.

Голямата изненада от този уикенд са трите поражения, които "селесао" допусна, като играчите на Ренан дел Зото бяха надиграни от Франция и Канада с по 3:0 гейма.

ПЪРВИ ГЕЙМ

Срещата започна равностойно, като Валентин Братоев се отчете с ас, давайки аванс от 3:2 на българите. След контраакция през центъра със забивка от 100 км/ч Маурисио даде аванс от 4:5 за "селесао", но Пенчев с атака от зона №4 пак изравни. Сеганов продължи да играе разнообразно с нападателите си, а Валентин Братоев даде аванс от 8:7 при първото техническо прекъсване.

След техническата пауза България продължи отличната си игра в атака и Светослав Гоцев даде аванс от 12:10 с атака през центъра. България продължи перфектната си игра, а след грешка на "селесао" България се оттегли на почивка при резултат 16:13.

След втората техническа пауза България успяваше да поддържа разлика, а след няколко неуспешни атаки Боян Йорданов успя да запише силна атака за 18:15. Последва и ас на Виктор Йосифов, който даде 4 точки преднина на "лъвовете".

При 20:17 гостите допуснаха грешка, която остана незабелязана от съдиите. Пламен Константинов поиска видео повторение, което потвърди грешката, но съдията отсъди спорна топка. В крайна сметка обаче правдата възтържествува и точката беше за България - 21:17. "Селесао" намали до 21:19, но все пак по страхотен начин Боян Йорданов успя да запише точка, и то срещу троен блок - 22:19. С атайа на Йосифов през центъра България поведе с 23:20. При 23:21 отново Боян Йорданов измъкна отбора от тежка ситуация, след като съумя от зона 4 да намери пролука срещу троен блок. С прекрасна атака на Йосифов България взе победата след 25:22.

ВТОРИ ГЕЙМ

България започна ударно и втората част, като поведе с 8:5 до първата техническа пауза. Бразилия обаче заигра много добре в защита и записа две поредни блокади, с които резултатът беше обърнат. Пропадането на българския тим беше спряно от Боян Йорданов, а двата отбора започнаха да играят точка за точка. Бразилия поведе с 12:14, но последваха няколко отлични защити на България и отлични забивки на Пенчев за 14:14. За съжаление, грешка и блок срещу Йорданов дадоха аванс на Бразилия при втората техническа пауза.

За съжаление, българският тим така и не успя да стигне до обрат, а тонусът в играта на тима падна драстично. Бразилия лесно затвори гейма, печелейки с 19:25.

ТРЕТИ ГЕЙМ

Боян Йорданов даде преднина на България в третата част с 2:1. Последва единична блокада на Светослав Гоцев 3:1. Мощна така на Валентин Братоев по правата от зона 4 за 4:2. Грешка на Мурильо Ендрес и 5:2. Виктор Йосифов спря с блокада атаката на Лукас Сааткамп - 6:2. Ренан Дел Зото взе прекъсване за Бразилия.

България заигра още по-добре след взетото прекъсване, като отборът записа 4 точки само от блок в сета. Бразилците действаха много разконцентрирано и записаха много слаб процент в атака и в крайна сметка България спечели гейма на 15.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

В четвъртата част отборът на Бразилия поведе от началото и задържа аванса си както на първата, така и на втората техническа пауза. Розалин Пенчев, който през миналата година доказа качествата си именно срещу "селесао", изигра силни минути в края на частта, когато "лъвовете" се доближиха на три точки при 15:18. Все пак Олимпийският шампион от Рио 2016 спечели частта след силна игра през центъра.

ПЕТИ ГЕЙМ

Тайбрекът стартира равностойно, като двата тима печелиха точките, когато посрещаха. "Лъвовете" стигнаха до брейк точка при 4:4, когато появилият се като резерва в предишния гейм Николай Учиков завърши трудна атака от зона 1 срещу тройния блок на Бразилия. След грешка в полето на "селесао" България поведе със 7:5, но грешка на Розалин Пенчев и блокада срещу Учиков изравниха резултата при 7:7. Смяната на полетата дойде при резултат 8:7 след сгрешен начален удар от гостите.

Нова добра защита в полето на България и успешна атака на Учиков ни гарантираха аванс от две точки при 10:8 и почивка за Ренан дел Зото. Силната игра на Розалин Пенчев продължи и той направи две поредни точки, с които България стигна до три мачбола при 14:11. Успешна атака на Светослав Гоцев през центъра спечели срещата след 15:12.

След 3 поредни загуби България най-накрая напомни за себе си, след като изигра блестящ двубой срещу Канада в събота вечер. Водени от Боян Йорданов, българските "лъвове" стигнаха до едва 4-ата си победа в тазгодишното издание на турнира и първа от 3 мача насам.

Бразилия пък пристигна във Варна с доста от резервите си, а "селесао" загуби категорично и двата си мача на българска земя - с по 0:3 от Франция и Канада.

Двата отбора премериха сили два пъти през миналата година, като Бразилия спечели с 3:0 последната среща, а преди това родните национали стигнаха до 1:3. И двата отбора обаче са с много различни състави днес.