"Нашият Гришо тренираше даже с ушанка, разчиташе на пенсиите на баба си и дядо си"


"Нашият Гришо тренираше даже с ушанка, разчиташе на пенсиите на баба си и дядо си"
Снимка: Guliver/GettyImages

1673 0

Първата неофициална биография на Григор Димитров е в книжарниците от 2018 г. Автор на "Григор Димитров – гордостта на България" е спортният журналист Любомир Тодоров, който проследява на страниците кариерата на топ тенисиста ни от тренировките в родния Хасково до триумфа на финалите на ATP тура в Лондон в края на 2017 г. Специално внимание е отделено и на живота на Димитров извън корта. Григор хваща ракетата за първи път на 5, тренира в тежки условия, а финансиране за немалка част от участията му в различни турнири осигурява семейството му.

От Хасково до световния връх

Едно след друго идват и заслужените отличия, които постепенно извоюват на Григор световна слава. През Orange Bowl и US Open до "Ролан Гарос" и "Уимбълдън", днес целият свят знае кой е Григор Димитров, а многобройните му фенове във всички краища на Земята подкрепят нашето момче и дават нов повод за гордост на всички българи.

ОЩЕ: Търси се НОВИЯТ Григор Димитров

Григор Димитров

Ето откъс от книгата "Григор Димитров – гордостта на България"

Хареса ли ти тази новина? Тогава не изпускай момент от спорта – последвай ни във Viber тук!

"Малкият юнак тренира в Хасково със своя баща Димитър Господинов Димитров. Въпреки суровите условия през зимата Григор не пропуска нито едно занимание в хандбалната зала в родния си град. С баща си поемат рано сутрин, когато луната още властва на небето. В самата зала е толкова студено, колкото и навън. Или почти. Неотопленото помещение и дървеният под не могат да прекършат ентусиазма на момчето, което е в състояние цял ден да тича и удря топката. Но семейството е категорично: спортът не бива да е за сметка на училището и след всяка тренировка момчето отива на училище с прилежно написани домашни и научени уроци.

ОЩЕ: "Операция Уимбълдън": Григор Димитров е на ръба

„Нашият Гришо тренираше даже с ушанка, защото в залата беше много студено. Имаше парно, но прозорците бяха в окаяно положение“, спомни си Йосиф Давидов, президент на хандбалния клуб „Асти 91“, пред БНТ в края на ноември 2017 г.

Трудните условия каляват характера на момчето от Хасково. То вече няма съперници у нас и започва да участва на международни турнири. В началото пътуват със семейния автомобил до различни кътчета на Европа. Спортното министерство отпуска стипендия на талантливия младок, но парите пристигат в края на тримесечието, а ако в началото му има състезание, примерно в Швеция, семейството трябва да заделя от своя бюджет, за да покрие разходите за път, настаняване и храна по време на турнира.

Григор Димитров

Такъв е споменът и на директорката на спортното училище "Стефан Караджа" в Хасково Силвия Тенчева.

"С баща му ходихме по фирмите да събираме пари"

"Спомням си, че в зората на неговата кариера беше много трудно да се осигурят пари за турнири, защото той наистина прохождаше тогава. И с баща му ходихме по фирмите да събираме пари. Доколкото знам, ползвал е пенсиите на баба си и дядо си от село Стойково, за да проходи и да тръгне по турнири в Европа“, каза Тенчева пред БНТ.

Днес Димитров е на 34. Светът е в краката му. Срещу името му има титли и победи, които ще помним вечно. А това, което го прави голям, е че никога не забравя откъде е тръгнал.

ОЩЕ: Коя е ЖЕНАТА, на която Григор Димитров благодари след най-големия успех в кариерата си? (ВИДЕО)

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

В мач с 6 гола: Да вкараш с ЦСКА срещу Атлетико Мадрид на 34 години (ВИДЕО)

Най-възрастният голмайстор в историята на ЦСКА е Тодор Янчев, който на 37 години, 4 месеца и 10 дни се разписва...

Най-четени новини

виж всички