В София се проведе Държавен шампионат по Модерен петобой, за първи път имаше и награден фонд (СНИМКИ)

Снимка: Клуб Модерен Петобой-НСА

4325 0

През изминалия уикенд (2-3 април) в София се състоя Открит държавен шампионат на България по Модерен петобой, на който за първи път бе осигурен и награден фонд за участниците, завършили на призовите места в индивидуалните класирания.

Домакин бе "Клуб Модерен Петобой - НСА" (София), а специален гост беше бившият служебен спортен министър на България - Андрей Кузманов, който е експредседател на Европейската Конфедерация по Модерен петобой и дългогодишен председател на родната федерация.

На Спортен комплекс "Академика - 4 км" се събраха най-добрите петобойци при мъжете, жените, младежите и девойките до 21 години!

Състезателят на "Клуб Модерен Петобой - НСА" (София) Тодор Михалев стана новият шампион на България при мъжете по безапелационен начин, след като съвсем наскоро бе завършил на 8-о място в Б-финалите на един от най-престижните международни турнири - този в унгарската столица Будапеща (Intl. Budapest Indoor). Сребърният медал отиде на врата на Радослав Стойчев от "СК Черно Море" (Варна), а бронзът остана за Емил Грозданов от "СК Шампион 2" (Пазарджик).

При дамите световната и европейска шампионка от 2019 година - Светла Згурова ("Клуб Модерен Петобой - НСА, София), демонстрира за пореден път своята отлична подготовка и грабна златото. Среброто бе за Димана Стефанова от "СК Хебър" (Пазарджик), а Кристина Денина от "СК Олимпиец" (Пазарджик) спечели бронзовото отличие.

При младежите до 21 години Радослав Стойчев от "СК Черно море" (Варна) се качи най-високо на почетната стълбичка, след като през месец март бе спечелил Европейската купа по фехтовка (до 23 години) на състезанието в Загреб. Емил Грозданов от "СК Шампион 2" (Пазарджик), който стана седми на Европейското първенство и 11-и на Световното през 2021 година, завърши втори, а трети се нареди Любомир Германов от "СК Олимпиец" (Пазарджик).

Що се касае до отборната надпревара, състезателите на "Клуб Модерен Петобой - НСА" (София) доминираха тотално, излъчвайки шампиони при мъжете, жените и девойките до 21 години. При младежите до 21 години призовото място бе за отбора на "СК Шампион 2" (Пазарджик).

В Открития шампионат на България участваха и отбори от Гърция, а актуалната международна обстановка попречи на състезатели от други държави, които предварително бяха заявили своето участие, да пристигнат в столицата ни.

*Модерният петобой е изключително труден, тъй като комбинира 5 напълно различни спорта: фехтовка, стрелба, плуване, бягане и конен спорт. Интересно е да се отбележи, че той е въведен в програмата на олимпийските игри през далечната 1912 г., а в нашата страна началото му е поставено през 1954 година от д-р Любен Цветков!