Шесто време с рекорд за Стамболова на 800 м в Цюрих

1617 0

Ваня Стамболова завърши на шесто място във финала на 800 метра на Европейското първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих. Българката се движеше на трето-четвърто място в първата обиколка, но в крайна сметка финишира шеста с нов личен рекорд от 2:00,91 минути. До момента варненката имаше 2:00,94 от този сезон. Това беше нейно дебютно участие на 800 м на голям форум. Стамболова стана първата атлетка в историята с европейски финали на 400 м, 400 м/пр. и 800 м. Тя спечели европейската титла в Гьотеборг през 2006 г. в бягането на 400 м, а през 2010 г. в Барселона заслужи сребърния медал на 400 м/пр.

Европейска шампионка с най-добър резултат в Европа за сезона от 1:58,15 минути стана Марина Арзамасова (Беларус). Златната медалистка от преди две години в Хелзинки Линдзи Шарп (Великобритания) записа личен рекорд от 1:58,80 минути за сребърния медал, а полякинята Йоанна Йозвик поднесе голямата изненада, след като спечели бронзовия медал също с най-добър личен резултат от 1:59,63 минути.