Историческо! Никола Цолов спечели състезание във Формула 3

Снимка: Facebook / Nikola Tsolov Racing

2463 0

Младата надежда на България в моторните спортове Никола Цолов спечели спринтовата надпревара за ГП на Монако, четвърти кръг от сезон 2024 във Формула 3. Това е исторически първи успех, както за самия него, така и за родината ни в този клас Формула.

Втори зад победителя останаха Трамниц и Ван Хьопен.

Как се разви състезанието?

На старта родният ни състезател потегли без проблем и успя да запази първото си място въпреки опитите на неговия съотборник в АРТ. Зад него обаче се стигна до тежък инцидент между пет пилоти, което наложи и поява на кола за сигурност, а не след дълго и надпреварата беше прекъсната с червен флаг.

Още: Никола Цолов спечели квалификацията за спринта в Монако и ще стартира първи

След изчистването на трасето, състезанието се възобнови зад сейфти кар. След прибирането ѝ, Цолов отново успя да задържи лидерството си и устиска натиска на другите зад него и успя да си осигури комфортна преднина от 2 секунди.

Не след дълго се появи нова кола за сигурност след удар в стените на състезател на първи завой, а при поредния рестарт Цолов отново беше безгрешен, като увеличи аванса си до 3 секунди. Зад него вреше и кипеше, като съотборникът му изгуби второто място.

До края на надпреварата Ники не допусна нито една грешка, водеше уверено колоната по улиците на Монте Карло и закономерно спечели спринта.

Така 17-годишният българин стана и седмия различен победител този сезон във Формула 3.

Във временното класиране при пилотите Ники се изкачи до 12-а позиция със 17 точки.

В утрешния неделен ден (26 май) е и основоното състезание за ГП на Монако, а Цолов ще стартира 12-и.

Още: Никола Цолов остана 21-и на спринта в Австралия