Локо (Пд) изпусна Ботев в ярко дерби и остана в плен на прокобата

17901 0

Локомотив (Пловдив) изпусна победата над големия съперник Ботев в осминафиналния двубой за купата на България, игран на "Лаута" днес. Дербито на Пловдив завърши 1:1, след като Мартин Камбуров даде аванс на своя тим в 44-ата минута, а Алекс Колев изравни чак във втората минута на продължението.

Така Локомотив остава в плен на черната серия от 9 поредни мача без победа над "жълто-черните". За последно "смърфовете" взеха успех в дербито през 2009 г. Отделно в турнира за Купата на България Ботев е хегемон с 6 победи в 9 сблъсъка.

Подкрепян мощно от феновете си, Локомотив се хвърли в атака още в първите секунди на двубоя. Не бе изтекла и една минута, когато пред "черно-белите" се откри страхотен шанс - Ромен Инез увисна при центриране в своето наказателно поле, Мартин Камбуров стреля с глава, но право в ръцете на Адам Стаховяк. В опит да прекъснат 5-годишната си черна серия в пловдивското дерби, "черно-белите" стигнаха до нов шанс да открият резултата в 9-ата минута. Дани Кики центрира остро, а в опит да изчисти, Инез прати топката под собствената си греда. Тук обаче се намеси Стаховяк, който изби в корнер.

Локомотив продължи да натиска съперника - в 16-ата минута чудесна акробатична намеса на Лъчезар Балтанов спаси "жълто-черните" от сигурен гол във вратата им. Дани Кики центрира от фаул, топката тупна пред Стаховяк и тръгна да влиза във вратата му, но Балтанов с глава успя да избие от голлинията. Нова опасност за Ботев дойде в 29-ата минута. Благой Наков получи топката на дъгата, пусна я към наказателното поле, при което тя чукна ръката на Ромен Инез, но тя бе плътно прибрана и домакините нямаха повод да искат дузпа. След това Наков стреля, но високо над вратата.

В 35-ата минута на мача Лъчезар Балтанов отново се оказа на правилното място за "канарчетата". Камбуров стреля с глава след центриране от корнер в наказателното поле на Ботев, но топката се отклони от главата на халфа и излезе в нов корнер.

Ботев стигна до своята първа сериозна опасност пред вратата на съперника в 38-ата минута. Йордан Христов пусна извеждащ пас към Галешич, който изскочи зад отбраната на "черно-белите" и, останал сам срещу Господинов, отправи изстрел, но стражът на "смърфовете" изби в корнер. Така дойде 44-ата минута, в която Мартин Камбуров хвърли в еуфория "черно-белите" фенове по трибуните. Нападателят си спечели и изпълни пряк свободен удар по прекрасен начин и от 23 метра успя да матира Адам Стаховяк за 1:0. Полският вратар на Ботев не се намеси по най-добрия начин в ситуацията и топката влетя в горния му десен ъгъл.

Наставникът на гостите Велислав Вуцов извърши една промяна в състава си след почивката - Филип Филипов замени Горан Галешич. В 52-ата минута Никола Попов извади първия жълт картон от джоба си, за да го връчи на Ангел Грънчов. Защитникът ще пропусне шампионатния двубой с Хасково, тъй като това бе петото му официално предупреждение.

Вуцов предприе нова смяна, с цел да освежи атаката си и да пробие отличната до този момент защита на съперника. Младият Цветелин Чунчуков замени ветерана Иван Цветков, а капитанската лента украси ръката на Йордан Христов. Христо Колев последва примера му и пусна офанзивния полузащитник Станислав Маламов на мястото на Благой Наков. Въпреки промените обаче Ботев така и не успяваше да намери път към вратата на Локомотив. Едва в 82-ата минута Цветелин Чунчуков тръгна в акция към вратата на Господинов, но слабият му удар не затрудни стража на "смърфовете".

В 85-ата минута Божидар Васев можеше да върне интригата в двубоя, след като стреля от движение, но Господинов плонжира и изби в корнер. В първата минута от продължението Цветелин Чунчуков претендира за дузпа заради задържане, но исканията му бяха без основание. Ботев обаче не се предаде и се добра до изравнителния гол във третата минута на добавеното време. Мариян Огнянов центрира от корнер и сервира топката върху главата на Алекс Колев, който опъна мрежата на Йордан Господинов - 1:1. Всичко в този сблъсък остава да се реши от реванша на Коматево.