Как цяла Европа заговори за Левски: Паметният "син" успех с... 19:3 и кой играч вкара 10 гола? (ВИДЕО)

Снимка: Levski.bg

5373 0

Макар и през този сезон Левски да не успя да се класира за европейските клубни турнири, то "сините" несъмнено остават един от най-успешните български отбори в Европа. В този материал ще ви припомним и най-разгромната победа в историята на тима.

Най-разгромната победа в историята на Левски

Тя идва именно извън България - и по-конкретно за Купата на носителите на купи. В 1/16-финала в надпреварата през сезон 1976/77 Левски е противопоставен срещу финландски съперник - Рейпас Лахти. И продължава напред след общ резултат 19:3

Първият мач е на стадион "Георги Аспарухов" в София, като се играе пред около 55 хиляди зрители. Денят е четвъртък, а 16-и септември (1976 г.) ще остане в историята на клуба, тъй като тогава идва най-разгромният успех за Левски - с 12:2.

Тогава треньор на тима е Васил Спасов, който пуска следните 11 за титуляри: Стефан Стайков, Николай Грънчаров, Кирил Ивков, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Тодор Барзов, Красимир Борисов, Павел Панов, Войн Войнов, Кирил Миланов, Йордан Йорданов.

Мачът започва с два бързи гола именно на Йордан Йорданов, който прави резултата 2:0 до 16-ата минута. Мати Зандберг намали пасива на гостите секунди след това (17'). До края на първото полувреме обаче резултатът вече е 5:1 след попадения на Кирил Миланов (26' и 44'), Павел Панов (40') и Емил Спасов (57').

След час игра Левски вече е напред в резултата със 7:2 - Емил Спасов (6:1 - 57'), Ари Тупасела (6:2 - 58'), Кирил Миланов (7:2 - 59').

Кирил Миланов с 10 гола за Левски в един дуел от два мача в Европа

И след като вече е оформил хеттрика си, Миланов... добавя още един хеттрик в същия мач с голове в 64', 67' и 87'. Освен него Павел Панов (85') и Емил Спасов (85') вкарват по още едно попадение, за да оформят разгромния краен резултат.

На реванша на Олимпийския стадион в Хелзинки, пред около 4 хиляди зрители, наказателната "синя" акция продължава. А Кирил Миланов продължава да разкъсва съперника, добавяйки още четири гола. В крайна сметка Левски се класира напред с общ резултат 19:3, а Миланов блести с общо 10 попадения в дуела.

На реванша, с няколко промени в стартовия състав, българският отбор побеждава със 7:1. След по-малко от половин час игра "сините" вече водят с 4:0, а Миланов е вкарал хеттрик (18', 24' и 27'), след като преди това Павел Панов е открил резултата (13'). Жанберг пък вкарва в 34-тата минута единственият гол за тима си.

След близо час игра Миланов вкарва втората си дузпа в мача (59), а до края на срещата се разписват още Емил Спасов (63') и Благой Кръстанов (75').