Мароканският магьосник на Литекс, който остави диря и в ЦСКА
992 0
"Най-класните чужденци играли в България през новия век" е поредица на Sportlive.bg, където показваме нашия прочит и представяме състезателите оставили най-голямо впечатление с изявите си у нас през XXI век.
През далечната 2001 година, Литекс привлича един интересен играч - Мурад Хидиуед пристига в Ловеч от Рабат и бързо се адаптира към родния футбол, тъй като ловчанлии участват в квалификационните кръгове за Купата на УЕФА. Там африканецът е твърд титуляр в почти всички двубои - срещу Интер Братислава и АЕК, а с немския Унион остава на пейката. В този дебютен за него сезон не допринася с много голове, но успешно дирижира играта в средата на терена.
Мурад Хидиуед - човекът, който остави следа с Литекс и ЦСКА
Ферарио Спасов залага много на Хидиуед, а той му се отплаща със стабилност и умение да играе и в двете фази на играта. Оформя много силен тандем с друг ключов играч на Литекс - Небойша Йеленкович, а на финала за Купата срещу Левски дори бележи, играейки на непривична позиция като дясно крило, но все пак "сините" триумфират с трофея след успех с 2:1.

Явно орисан да играе финали, през 2003/04 помага на Литекс все пак да вземе Купата, този път срещу другия гранд - ЦСКА и дори бележи гол в решителния двубой. Избран е за играч на мача и може би това е ключовият момент, когато "червените" решават да го привлекат в редиците си.
Това се случва през лятото на 2005г, когато "армейците" дават около 600 хиляди евро на Гриша Ганчев за правата на мароканеца. Той влиза в историята малко по-късно, когато става автор на може би една от най-големите асистенции през новия век - подава на Валентин Илиев за гола при победата над Ливърпул около месец, след като е привлечен в тима.
Още: Защо ЦСКА вече не разчита на българи: причините, които никой не казва

Прави изключително силна кампания с екипа на ЦСКА, като бележи във вратата на Литекс, хеттрик срещу Берое и ценен гол за победа с 1:0 над Локомотив (София). Съдбата отново му отрежда да играе финал, отново спечелен - срещу Черно Море, като асистира на Емил Гъргоров за първото попадение. Всъщност играе много силно в целия турнир, бележейки гол във всеки един от двубоите преди финала.
Продаден е на немския Аугсбург, където прави солидна кариера с 84 мача и 11 попадения, а през сезон 2009/10 окача бутонките на стената, но бидейки един от най-техничните и грамотни полузащитници играли в България през новия век.
Още: Десетилетие по-късно: Кокала отново е в сърцето на ЦСКА, феновете не вярват (СНИМКА)
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
