В памет на Тоско: Първи гол и дебютна победа за Ботев Пд на "Колежа", излъга Арис (ВИДЕО)

Снимка: Alexander Karamfilov / LAP.bg

5278 0

Ботев Пловдив победи Арис Солун с 1:0 в контролна среща, която е част от предсезонната подготовка на двата тима. Единственият гол в мача вкара Мартин Секулич в 17'. Попадението беше дебютно за "канарчетата" на новия им стадион, а успехът - дебютен.

Двата "жълто-черни" клуба изиграха приятелския мач в памет на Тоско Бозаджийски, който бе убит преди три години в Гърция след двубой на солунския тим.

Отборите излязоха със специални фланелки с лика на Тоско. Апривърженици и футболисти поднесоха цветя на специален мемориал, на който бе изписано: "Бултрасите не умират!"

Двубоят започна след 20:05 часа, след като организираните фенове и футболистите отдадоха почест на убития Тошко Бозаджийски, в чест на когото се провежда двубоя.

На терена слезе и семейството на покойния "бултрас", което получи мемориален плакет от "жълто-черните".

Съвсем малко трябваше на двата тима след първия съдийски сигнал за опасни атаки. Домакините отправиха първия точен удар около 5-тата минута, а след 180 секунди двамата вратати се отчетоха с ключово спасяване, за да не бъде открит резултата.

ГОЛ! В 17-тата минута Мартин Секулич реализира първото, макар и неофициално, попадение на изцяло новия стаидон "Христо Ботев". Той получи подаване отдясно и избра да завърва сам, като ударът му се оказа неспасяем за Куеста. 1:0!

След още 10-тина минути Колев пое подаване около наказателното поле и потърси високо далечния ъгъл, но Куеста парира опита.

В 43-тата минута се стигна до директна стрелба от ъглов удар, който прати топката в напречната греда. Гостите опитаха да изравнят след рикошета, но "канарче" застана на пътя на топката и резултатът остана 1:0.

След подновяването на играта Арис можеше да изравни резултата, след като Дарида намеери Мбаката отдясно. Ханкич обаче успя да пстрото центриране. В 49' удар на Одубаджо мина покрай вратата.

Малко след това Луис Палма имаше два отлична шанса, но топката мина опасно покрай вратата. В 60' хондурасецът не успя да се възползва от грешка в защитата на Ботев и ударът му профуча покрай вратата. 7 минути след това се справи с двама защитници и навлезе в наказателното поле, но ударът отново бе неуспешен.

В 82' пловдивчани нацелиха и греда.  Лъчезар Балтанов изведе Фаустас Степонавичус. Новото попълнения на "канарчетата" се озова сам срещу вратаря, прехвърли го, но топката срещна гредата.

Ботев Пд: 1. Ханкич, 17. Минков, 25. Работов, 44. Пунчец, 16. Акере, 25. Карабельов, 15. Ето'о 26. Думбоуя, 22. Рабей, 10. Колев, 9. Секулич

Арис: 23. Куеста /к/, 4. Брабец, 14 Фабиано, 2.  Мбаката, 13. Роналд Матарита, 16. Дарида, 5. Лукас Руп, 24.  Павичич, 77. Михалис Панагидис, 17. Луис Палма, 9. Андре Грей

"Никога няма да забравим каква личност бе Тоско и какъв огромен принос имаше той към “жълто-черната” идея! Тоско отдаде цялата си любов и живот към Ботев!

Предаде тази страст, пред която малки и големи, познати и чужди, прекланяха глава. В неделя този мач е за него - ЗА ТОСКО БОЗАДЖИЙСКИ! Тоско Завинаги!", написаха от пловдивския клуб преди двубоя.

Сега от Ботев ще играят със специална фланелка, посветена на запалянкото. Моделът на Macron ще бъде използван от "канарчетата" и като един от екипите за сезон 2023/24.

След края на срещата треньорите на двата отбора - Станислав Генчев и Апостолос Терзис, ще дадат пресконференции.