Ливърпул обърна Тотнъм на "Анфийлд" и триумфира в дербито на Висшата лига

6069 0

Ливърпул и този път надви Тотнъм в директния спор помежду им. Само няколко месеца след финала в Шампионска лига, мърсисайдци отново се справиха със съпротивата на "шпорите", побеждавайки с 2:1 на "Анфийлд" в мач от десетия кръг на Висшата лига. "Червените" се нуждаеха от обрат в мача, след като още в 47-ата секунда на двубоя изостанаха в резултата. Хари Кейн откри резултата след удар в гредата на Сон и доза случайност кълбото да се озове в краката на англичанина.
Този гол единствено разгневи "червените", които подложиха своя съперник на тормоз пред наказателното им поле. Атаките на домакините обаче така и не вършиха работа, а основната причина за това бяха брилянтните намеси на резервния страж Пауло Газанига.
Едва през втората част Ливърпул успя да изравни, благодарение на своя капитан Джордан Хендерсън. В 75-ата минута домакините получиха дузпа, която бе реализирана от Мохамед Салах, за да оформи и крайното 2:1.
По този начин Ливърпул постигна деветата си победа през сезона във Висшата лига и оглави класирането с преднина от шест точки пред втория Манчестър Сити. За Тотнъм пък това бе четвърто поражение във Висшата лига през настоящата кампания, което затвърди мястото им извън топ 10.

Ливърпул и този път надви Тотнъм в директния спор помежду им. Само няколко месеца след финала в Шампионска лига, мърсисайдци отново се справиха със съпротивата на "шпорите", побеждавайки с 2:1 на "Анфийлд" в мач от десетия кръг на Висшата лига.

"Червените" се нуждаеха от обрат в мача, след като още в 47-ата секунда на двубоя изостанаха в резултата. Хари Кейн откри резултата след удар в гредата на Сон и доза случайност кълбото да се озове в краката на англичанина.

Първо полувреме

Тотнъм стартира по феноменален начин дербито на "Анфийлд". Още в първата минута на двубоя Хюн-Мин Сон направи добър пробив, освободи си пространство и стреля към вратата на Алисон. Топката рикошира в тялото на играч на Ливърпул, за да се насочи право към гредата, а след това Хари Кейн бе отлично позициониран, за да добута топката с глава - 0:1.

Постепенно Ливърпул "обгради" наказателното поле на "шпорите". В 14-ата минута Садио Мане изведе Робъртсън в коридор по левия фланг, а крайният бранител отправи удар, който бе уловен от Газанига. Малко по-късно и Салах се оказа в добра позиция за гол, но не се възползва.

В 24-ата минута Тотнъм получи отлична възможност да удвои резултата. Бърза контраатака позволи на три пъти "шпорите" да вкарат в мрежата на Ливърпул. Хари Кейн, Деле Али, Хюн-Мин Сон бяха в непосредствена близост до вратата на Алисон, но топката така и не бе отправена в очертанията.

Три минути по-късно Ливърпул се оказа много близо до изравнителния гол. Фирмино върна топката назад към Салах на границата на наказателното поле, а египтянинът стреля опасно, за да види как Газанига спасява. При добавката Фирмино успя да стреля към вратата, но отново резервният страж на "белите" се намеси.

В 29-ата минута, след изпълнение на свободен удар, Върджил ван Дайк се извеси във въздуха над всички, стреляйки опасно, но Газанига спаси. Секунди по-късно Трент Александър-Арнолд нанесе мощен удар от дистанция, но отново стражът на "шпорите" се спаси. Малко по-късно и Садио Мане бе на голова позиция, но ударът му с глава премина в аут.

В 38-ата минута, след ново центриране в наказателното поле на "шпорите", Садио Мане пусна топката успоредно на голлинията, а гостите за малко да си отбележат автогол, но Газанига улови топката. В същата ситуация Върджил ван Дайк се озова на земята, след като получи удар в областта на врата в наказателното поле.

Второ полувреме

Втората част започна по начина, по който завърши първата - с натиск към вратата на гостите. В 47-ата минута Анди Робъртсън центрира отляво, а Роберто Фирмино успя да стреля от близко разстояние с глава, но отново Газанига успя да спаси.

Секунди по-късно Тотнъм контраатакува, а Хюн-Мин Сон дори успя да заобиколи Алисон, но последвалият удар към опразнената врата срещна горния стълб, за да остане резултатът непроменен.

В 52-рата минута Ливърпул най-после успя да пробие съпротивата на Тотнъм и най-вече на техния вратар Газанига, който направи куп спасявания. След изсипана топка в наказателното поле на "шпорите" Хендерсън остана непокрит на далечната греда, откъдето стреля по диагонал, за да изравни - 1:1.

В следващите минути Ливърпул продължи да търси попадения, като на два пъти Джорджиньо Вайналдум можеше да отбележи, а веднъж Фирмино бе близо до това да отправи завършващ удар, но без успех.

В 75-ата минута Ливърпул успя да сътвори пълен обрат. Садио Мане бе фаулиран в наказателното поле на гостите, а главният арбитър Антъни Тейлър посочи бялата точка. Зад топката застана Мохамед Салах, а ударът му остана без отговор от блестящия иначе Газанига - 2:1.

В заключителните минути от двубоя Ливърпул се прибра в отбрана, а Тотнъм на свой ред започна да търси гол. Най-доброто положение се откри пред Дани Роуз, който си осигури отлична възможност за стрелба в наказателното поле, но изгуби баланс и стреля високо над вратата. Малко по-късно Хюн-Мин Сон на свой ред отправи опасен удар, но Алисон спаси.

Ливърпул се радваше на най-дългата серия от победи в своята история и стартира сезона с 8 поредни успеха преди да се "спъне" на "Олд Трафорд", завършвайки 1:1 срещу Манчестър Юнайтед. Въпреки това мърсисайдци влизат в мача в добра форма и след втори пореден успех в Шампионска лига. Също така "червените" са лидер в Англия с актив от 25 точки - 3 повече от големия съперник в последните 3 години Манчестър Сити.

Тотнъм от своя страна е по-близо до зоната на изпадащите, отколкото до местата в топ 4 в английската Висша лига. Воденият от Маурисио Почетино тим е с едва 12 точки и заема незавидната 10-а позиция. Все пак след 3 поредни разочароващи резултата (най-вече 2:7 от Байерн у дома), "шпорите" си припомниха какво е да бият, след като си изкараха яда на Цървена звезда, печелейки с 5:0.

Отборът обаче показва много колебливи игри и срещата с Ливърпул определено не идва в удобен за тима момент. Освен че формата на играчите не е особено добра, лондончани се превърнаха в своеобразен "абонат" на днешния си опонент. Тотнъм има само 1 победа в последните 7 години, като за същия период Ливърпул има 10 успеха. На "Анфийлд" положението е също толкова тежко - само 1 победа за "шпорите" през новия век.

СЪСТАВИ

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Ловрен, Ван Дайк, Робъртсън, Фабиньо, Хендерсън, Вайналдум, Мане, Салах, Фирмино

Тотнъм: Газанига, Орие, Алдервейрелд, Санчес, Роуз, Уинкс, Сисоко, Ериксен, Али, Сон, Кейн