Маверик Винялес спечели ГП на САЩ и записа името си в историята на MotoGP

400 0

Маверик Винялес спечели ГП на САЩ в MotoGP, трети кръг от сезон 2024.

Триумф за историята

Победата е и с историческа стойност за 29-годишния испанец. Той стана първият състезател в кралския клас, който завършва в топ 3 с три различни отбора. Това са Сузуки, Ямаха и Априлия, за който се състезава в моментаТакова постижение не е постигал и един от най-великите в MotoGP - Валентино Роси.

Иначе в хода на състезанието, стартиралия от полпозишън и спечелил ден по-рано спринтовото състезание на пистата в Остин, Винялес нито за миг не изпусна водачеството. Той остави зад себе си Педро Акоста и Енеа Бастианини.

Още: Собствениците на Формула 1 придобиват и MotoGP

С успеха си Винялес стана първият състезател в модерната история на Moтo GP, който се качва на върха на почетната стълбичка с мотоциклетите на три различни производителя - Сузуки, Ямаха и Априлия. Световният шампион за сезон 2023 Вранческо Баная остана на пето място.

Така след три кръга във временното класиране при мотористите Хорхе Мартин продължава да е лидер с 80 точки, следван от Бастианини с 59 и Винялес 58.

Сезон 2024 в MotoGP продължава и след две седмици на 28 април, когато е ГП на Испания на пистата Херес.

Финална драма донесе шестата титла на Маркес в MotoGP (ВИДЕО)