Доминацията продължава: САЩ e новият "стар" световен шампион по футбол

Снимка: Guliver/Getty Images

9716 0

Отборът на САЩ надигра Холандия с 2:0 във финала на Световното първенство по футбол за жени във Франция. Във финала, игран в Лион, американките доказаха своята неоспорима класа и се оказаха твърде силни за европейските шампионки.

Срещата започна равностойно, като действащият световен първенец започна по-добре, контролирайки владението на топката, но достигна до първи точен удар в очертанията на холандската врата едва в 28-та минута чрез Джули Ерц, но стражът на „лалетата“ Сари ван Веенендаал.

В края на първата част „янките“ достигнаха до няколко отлични положения чрез Алекс Морган и Ерц, но Ван Веенендал отново се прояви решително, за да запази нулевото равенство на почивката. От своя страна, холандките опитваха да застрашат американската врата чрез контраатаки, но те не бяха успешни. Тимът не отправи нито един точен удар по посока Алиса Наер.

През второто полувреме логиката възтържествува и САЩ нанесе своя удар в рамките на десетина минути. Първо капитанът Мегън Рапино откри резултата от дузпа, отсъдена за нарушение на Щефани ван дер Грагт срещу Морган. Главният съдия Стефани Фрапар от Франция се консултира първоначално с ВАР, след което посочи най-тежкото наказание във футбола, а Рапино реализира шестия си гол на Мондиала и общо 50-ти в кариерата за националния отбор.

Малко след това Роуз Лавел изпрати неспасяемо топката покрай Ван Веенендаал и уби интригата в срещата. До края холандките така и не успяха да затруднят сериозно своя съперник и загубиха в дебютното си участие на финал на Световно първенство. За САЩ това бе четвърта световна титла след 1991 (2:1 над Норвегия), 1999 (5:4 след дузпи над Китай), 2015 (5:2 над Япония) и 2019 (2:0 над Холандия).