Притеснително: Манчестър Юнайтед по време и след Кристиано Роналдо

Снимка: Guliver/GettyImages

6190 0

Манчестър Юнайтед беше на върха на футболната верига в голям период от времето, в което Кристиано Роналдо беше в състава. Пикът на този отбор беше през 2008 година, когато "червените дяволи" спечелиха Шампионска лига и английската Висша лига. През 2009 година отборът беше на път да стане първият, който защитава трофея си в най-комерсиалния клубен турнир, но тогава Барселона съумя да надиграе 20-кратния английски шампион във финала с 0:2. Това беше и краят на кариерата на Кристиано Роналдо на "Олд Трафорд", след като той премина в Реал Мадрид през лятото на същата година.

Той спечели всичко в Манчестър Юнайтед, като освен европейска и световна клубна титла, той има 3 титли във Висшата лига, два пъти беше обявен за играч на сезона и веднъж спечели голмайсторския приз в шампионата. Но най-важното беше, че "червените дяволи" бяха плашеща сила както в Англия, така и в Европа.

Откакто Роналдо обаче е в Мадрид ситуацията в Юнайтед е коренно различна. Оттогава насам "червените дяволи" имат "само" две титли в английския елит, една спечелена ФА къп и два пъти Купата на лигата. Но голямата разлика преди и след Кристиано Роналдо е в Шампионска лига, където безспорно португалецът е кралят на надпреварата. В същото време английският гранд не успя да се класира за четвъртфиналите през този сезон, отпадайки от Севиля...

Откакто Роналдо напусна отбора Манчестър Юнайтед има 3 участия на четвъртфинал в най-комерсиалния клубен турнир, само един финал и нито една титла. В същото време Кристиано е играл в полуфиналите на Шампионска лига във всеки един от сезоните си в Мадрид, с изключение на първи. Той спечели Шампионска лига 3 пъти, извеждайки "кралете" до две поредни титли в последните две издания на надпреварата. Португалецът взе Златната топка 4 пъти с екипа на Реал Мадрид, докато в периода от 2009 година насам Манчестър Юнайтед дори не е имал играч в топ 3 на класирането за най-престижната индивидуална награда.

Манчестър Юнайтед с Кристиано Роналдо (2003 - 2009)