Как Зидан едва не коства класирането на Реал в Шампионска лига?

Реал Мадрид едва-едва се класира за полуфиналите на Шампионска лига. Изречение, което едва ли някой е предполагал, че може да изговори, а още по-малко да прочете, след като само преди седмица "белия балет" смаза Ювентус с 3:0, а освен това удари две греди и всичко можеше да е решено още в Торино. И въпреки това - "кралския клуб" изглеждаше с единия крак на полуфинал. Но Ювентус не се предаде, а Масимилиано Алегри разобличи тоталния тактически крах на Зинедин Зидан в 90-те минути на "Сантиаго Бернабеу".

Френският специалист допусна няколко ключови грешки в мача, които бяха наказани жестоко от ефективността в постройката на Ювентус, а единствено дузпата срещу Лукас Васкес спаси Зинедин Зидан от тежки, и най-вече заслужени, критики. Ето и част от грешките, които френската легенда допусна в мача:

Погледите са вперени в съдията, но виновникът за Ювентус е друг (ВИДЕО)

33-годишният рефер Майкъл Оливър взе най-важното решение в скромната, но обещаваща кариера, която има до момента, и отсъди дузпа в края на драмат...

1. Включването на Вайехо в титулярния състав

Младият испански бранител има нужните качества, за да се превърне в стълб в отбраната на Реал Мадрид. Но за мачове с магнитуд, какъвто носят тези в Шампионска лига, Хесус Вайехо не е готов. Той има едва 7  мача през целия сезон (включително срещата срещу "старата госпожа"), а освен това едва се завърна след контузия. С Рафаел Варан той има по-малко от 360 минути на терена, а в Ла Лига е изиграл точно 3 пълни двубоя. В защитата на Реал Мадрид цареше абсолютен хаос, от което страдаше сериозно цялостната игра на "белия балет". Ако Ювентус беше успял да генерира повече положения, твърде вероятно е да бяха паднали и още голове. Заради липсата на Рамос и контузията на Начо, Зидан беше длъжен да пусне Каземиро в центъра на защитата, а Матео Ковачич да стартира като титуляр в мача срещу Ювентус.

Буфон към съдията: Като нямаш сърце, по-добре само гледай и яж чипс

Капитанът на Ювентус Джанлуиджи Буфон беше разбираемо бесен  след края на срещата на "старата госпожа" срещу Реал Мадрид. Италианският хегем...

2. Постройката при центрирания на Ювентус

Марио Манджукич от година и половина редовно играе на позицията "ляво крило". Това становище заблуждава, защото Макс Алегри изповядва много проста тактика - когато атаката протече отдясно, топката да се центрира към далечната греда, където хърватинът да се възползва от височината си срещу десния бек на противниковия отбор и да стреля или свали топката с глава. И, въпреки че тази тактика често влиза в употреба за Ювентус, Реал Мадрид не беше готов за това. Първите два гола в мача паднаха по идентичен начин, и то с употребата на тази семпла, но ефективна тактика - центриране към Манджукич, който е пазен от най-ниския на терена - Даниел Карвахал. Не може да става дума, че защитникът е виновен за головете. Виновен е треньорът, който дори след след гола във 2' не внесе корекция. Чак на почивката Зидан внесе необходимата корекция и Карвахал получаваше помощ в наказателното поле, но след 0:2 с два идентични гола грешката на Зидан можеше да коства твърде, твърде много.

3. Липсата на Карим Бензема

За непознатите със стила на Реал Мадрид, ще кажа, че френският таран е ключов футболист, който осигурява сериозни пространства за Кристиано Роналдо. Играта на Бензема извън наказателното поле е безпогрешна - той комбинира отлично с халфовете, а благодарение на бързината си може да атакува силно и по крилата. Обикновено ангажиран с опазването му е централен защитник, което отваря повече пространства за Роналдо, който да намира точното място, където да се пласира. Ролята на Бензема е подценявана и, въпреки че този сезон е слаб пред гола, силните му изяви извън наказателното поле са причината той все още да е ключова фигура в схемата на Реал Мадрид. И това се усети - за Роналдо нямаше почти никакви пространства, а на моменти Кристиано трябваше да изпълнява именно неговата роля. Португалецът се справи и дори създаде няколко отлични положения и осъществи бързи комбинации със съотборниците си, но това го принуждаваше да е извън наказателното поле. Там трябваше да е Гарет Бейл, но уелсецът се оказа още една от грешките на Зинедин Зидан.

4. Ролята на Гарет Бейл

В съботния следобед уелският футболист беше най-добрият играч на Реал Мадрид в дербито на испанската столица срещу Атлетико. Бейл се вихреше по лявото крило и се представи изключително добре. Той даде асистенцията за гола на Роналдо и беше постоянна заплаха за съперниковата врата. Очевидно той се чувства отлично отляво на нападението и вече няколко пъти демонстрира именно това по време на сезона - оптималната му позиция е по лявото крило. Зинедин Зидан му гласува доверие и за реванша срещу Ювентус, но специалистът тотално сбърка позицията му. Той започна отдясно на нападението, а ролята му трябваше да е малко като тази на Карим Бензема, и малко като тази на Кристиано Роналдо. Объркахте ли се? И Гарет Бейл действаше объркано, припряно и изобщо не играеше със самочувствие в странната роля, която му беше поставена. Бейл се изгуби в странните задачи, които му бяха възложени, а Зидан призна грешката си, изваждайки го още на почивката. Причината обаче не е в качествата на уелсеца, а в ролята, която му беше отредена от Зидан.

5. И все пак победа

Зидан определено заслужава слаба оценка за представянето си през първото полувреме и подготовката си за мача. Въпреки това на почивката той внесе нужните корекции, а Реал Мадрид изглеждаше като по-добрият отбор. Той показа, че е един от най-добрите специалист, що се отнася до решения, които се взимат по време на мачовете. Смяната в постройката, пускането на Асенсио и Васкес, както и трагичния в мача Каземиро, бяха отлични решения на Зидан, който овладя играта в центъра и успя да спре атаките на Ювентус. Като изключим грешката на Навас, Ювентус създаде само едно положение през вторите 45 минути и това се дължи на отличните промени от страна на френския специалист. Дори те обаче не могат да заличат впечатленията от мача, а именно - Масимилиано Алегри даде категоричен тактически урок на по-младия си колега.

Автор: Иво Вецев, главен редактор на Sportlive.bg