Канада вкара най-накрая на Световно първенство, но Хърватия му осигури отпадане след здрава битка и обрат (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

8839 0

Хърватия направи обрат над Канада и спечели втория си мач от група „F“ на Световното първенство 2022 с 4:1, което потвърди отпадането на „кленовите листа“ от световните финали. Европейците събраха 4 точки и се изкачиха на върха във временното класиране след равенството срещу Мароко в първия кръг, докато за Канада това бе втора поредна загуба след тази от Белгия в изминалите дни.

Северноамериканците поведоха след едва 67 секунди чрез Алфонсо Дейвис, който освен, че вкара първото попадение за Канада на мондиал, то това бе и най-бързото попадение на Световно първенство от 2014 г. насам.

Хърватия обаче осъществи огромен контрол над двубой след 20-тата минута и така се стигна до четири безответни попадения – две на Андрей Крамарич (36’, 70’), и по едно от Ливая в 44’ и Маер в четвъртата минута на добавеното време.

Именно вторият голмайстор за финалиста от Мондиал 2018 г. лиши Крмарич от трето попадение в двубоя (25-а минута), тъй като се намираше в положение на засада при едно от подаванията.

Пред Хърватия предстои двубой за директно класиране към осминафиналите срещу Белгия на 1-ви декември, докато в същото време ще играят и Мароко – Канада, като за „кленовите листа“ това ще бъде двубой единствено за честта на селекцията, която се представи добре до този момент на надпреварата, но така и не успя да спечели точки от срещите.

Вижте ГАЛЕРИЯ от Хърватия - Канада!

Първо полувреме:

Ударно начало на двубоя, след като звездата на "кленовите листа" - Алфонсо Дейвис, наказа балканците след едва 67 секунди. Той засече центриране от десния фланг и с глава прати топката във вратата на Ливакович.

* Вижте повече за попадението на Канада в исторически план!

В идните минути символичните гости създадоха още едно интересно положение в предни позиции, което наложи добрата намеса на Ливакович, но секунди по-късно бе отбелязана и засада при ситуацията.

Около 15-тата минута започнаха да се усещат и по-острите атаки на хърватите, но към този момент не доведоха до нещо изключително опасно.

След това двата тима започнаха да си разменят нападения, а балканците контролираха кълбото през 10% повече от времето. Двата тима обаче по едно голово положение към 25-тата минута.

В 25-тата минута се стигна и до отменено попадение за Хърватия! До него се стигна след страхотно нападение през центъра и десния фланг, като в крайна сметка Крамарич отбеляза по диагонал, но преди това Ливая е бил в положение на засада при едно от подаванията.

Само десет минути по-късно именно Ливая, който бе в засада при изравнителното попадение, опита да вкара от позицията на отмения гол, но Борян изби удара.

Гол! В 36-тата минута Андрей Крамарич получи страхотно подаване по левия фланг от опитния Иван Перишич, промушил кълбото под краката на персоналния му бранител и нападетеля отново отбеляза. Нападателят на Хофенхайм се разписа от огледална позиция и отново матира Борян по диагонал. 1:1!

Гол! Само осем минути по-късно "шахматистите" матираха северноамериканците след ново страхотно нападение, която от десния фланг в собственото поле на Хърватия достигна отляво на наказателното поле на "кленовите листа". Там кълбото пое Ливая от Юранович и с удар извън наказателното поле направи разликата между двата тима - 2:1!

Второ полувреме:

Канада започна агресивно и след по-малко от 5 минути опита да намали пасива с нов бърз гол, но до такъв не се стигна.

В 53-тата минута Модрич намери страхотно Крамарич около "бялата точка" за изпълнение на дузпи, но ударът на голмайстора бе париран от Борян и резултатът остана 2:1.

Гол! Двадесет минути преди края на редовното време опитният Андрей Крамарич вкара своето второ попадение в двубоя и до голяма степен предреши развоя на срещата. Той пое страхотно центриране в наказателното поле от Перишич, който бе напреднал по левия фланг. Нападателят с едно докосване отклони леко вляво и с точен удар матира за втори път Борян! 3:1!

В 77-мата минута само вездесъщият 35-годишен страж Милан Борян спаси съотборниците си от четвърто попадение, след като изби два поредни удара посока неговата врата.

Нов гол! В 4-тата минута от общо шестминутното добавено време символичните домакини се възползваха от нова сериозна грешка в центъра на терена и контратака доведе до комбинация между Оршич и Маер, като вторият вкара на Борян! 4:1

Съставите:

Хърватия: 1. Доминик Ливакович – 22. Йоспи Юранович, 6. Деян Ловрен, 20. Йошко Гвардиол, 19. Борна Соса – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковичач – 14. Марко Ливая, 9. Андрей Крамарич, 4. Иван Перишич

Канада: 18. Милан Борян – 2. Алистаир Джонстън, 5. Стивън Витория, 4. Камал Милър – 22. Ричи Ларея, 13. Атиба Хътчинсън, 7. Естебан Еустакио, 19. Алфонсо Дейвис – 11. Тайон Бухман, 17. Кайл Ларин, 20. Джонатан Давид

ПРЕДИ ДВУБОЯ:

Отборът на Хърватия разочарова своите сънародници и привържениците си с първите си изяви на Мондиала в Катар. Виждащите се като фаворит "шахматисти" пропуснаха да победят непретенциозния тим на Мароко. Освен нулевото реми, срамът за отбора, воден от Златко Далич, можеше да е дори още по-сериозен предвид немалкото положения, които съперника създаде.

Канада от своя страна остави много добри впечатления с дебютния си мач в Близкия изток. Възпитаниците на Джон Хърдман загубиха с 0:1 от абсолютния фаворит в двубоя Белгия, но при други обстоятелства можеха да си тръгнат с поне точка от срещата. Те отправиха над два пъти повече изстрели посока вратата на опонента, но късметът им липсваше.

Евентуална победа за Хърватия ще донесе на тима актив от 4 точки и би означавала голяма стъпка към 1/8 финалите на турнира. Канадците от своя страна имат 0, но също таят надежди за нещо голямо.