Невероятно! Англия се виждаше на финал, но Хърватия възкръсна и обърна "трите лъва"

11.07.2018 23:36
Невероятно! Англия се виждаше на финал, но Хърватия възкръсна и обърна

След като Франция се превърна в първия участник на финала на Световното първентво по футбол, Англия се виждаше като финалист, изигравайки отлични 60 минути, но Хърватия успя да се съвземе и да изравни за 1:1 в редовното време, а след това в продълженията да стигне до безценен гол за крайния усех с 2:1. По този начин "шахматистите" за пръв път в своята история ще играят на финал на Мондиал, а поколението на Модрич, Ракитич и Манджукич постигна това, което Шукер и компания не успяха през 1998 година.

Мачът започна отлично за Англия, след като още в 5' Трипиър изпълни перфектен пряк свободен удар и даде аванс на "трите лъва". До края на полувремето поданиците на Кралицата бяха пълни господари на терена, но изпуснаха няколко страхотни положения и бяха наказани през вторите 45 минути.

10 футболисти, които могат да заместят Кристиано Роналдо в Реал Мадрид

Голямата новина от лятото вече е факт. Въпреки че всички гледат към терените в Русия и Световното първенство по футбол 2018, голямата звезда на ф...

В 68' при центриране на Върсалко в наказателното поле Уокър изпусна Перишич и крилото с крак вкара за 1:1. Последва и греда на звездата на Интер, който можеше да реши всичко, но в крайна сметка двата тима влязоха в продължения - за трети път за Хърватия и за втори за Англия.

В продълженията Англия натисна в първите 15 минути, но при вторите "трите лъва" сбъркаха фатално. Уокър не успя да изчисти добре топката, а Перишич успя да играе с глава и с гръб изведе Манджукич сам срещу вратаря - удар и 2:1.

През 1998-а година Хърватия беше обърната от Франция по пътя към финала, след като с гол на Давор Шукер "шахматистите" поведоха. Сега съдбата се усмихна на Хърватия, а Перишич се превърна във втория най-резултатен хърватски играч на Световни финали.

Англия от своя страна проведе отлични 60 минути, но имаше само 1 точен удар за 120 минути игра и логично ще остане да спори за бронзовите медали срещу тима на Белгия. Двубоят между отборите с най-много представители от Висшата лига е в 17:00 часа.

Големият финал Франция - Хърватия е от 18:00 часа българско време в неделя на "Лужники".

Още преди да изминат 5' игра Англия поведе. Деле Али бе спънат на метър пред наказателното поле и Киърън Трипиър застана зад топката. Трипиър се засили и с прецизен  удар изведе тима си напред в резултата.

Последваха две центрирания от корнер, при които беше търсен Хари Магуайър. И двата пъти той беше изпуснат от защитата, но не успя да стреля точно във вратата. Постепенно хърватските футболисти успяха да се съвземат от ранния шок и осъществиха няколко опасни атаки, при които оабче Стоунс и Пикфорд се отчетоха със страхотни намеси.

В 28' Хари Кейн получи топката зад отбраната на Хърватия и веднага стреля, Субашич спаси, но коженото кълбо остана в краката на нападателя. Той си я нагласи на десния крак и веднага стреля, но уцели греда - сериозен пропуск на английската "деветка".

Малко по-късно отново страхотна атака на Англия стигна до наказателното поле, където Деле Али обграден от трима успя да намери продължение към Лингард, който стреля от границата на пеналтерията, но ударът му мина встрани.

Англия държеше нещата под контрол през вторите 45 минути, като контраатакуваха опасно, а в същото време не позволяваха сериозни атаки за съперника, който се задоволяваше с центрирания. Именно едно такова обаче коства много на "трите лъва". Симе Върсалко центрира към далечната греда, където Перишич изпревари Уокър и с крак засече за 1:1.

В 70' пък Иван Перишич надигра защитник един срещу един и нахлу в наказателното поле. Той стреля мощно, преодоля Пикфорд, но гредата го спря - сериозен пропуск и все още 1:1.

След иззравнителното попадение далеч по-добрият отбор беше именно балканският, а многото грешки на английските футболисти доведоха до интересни положения пред Пикфорд, но той се справи със задачата. В последната минута на редовното време Кейн пък можеше да прати Англия на четвъртфинал. Той обаче стреля твърде слабо - продължения.

ПРОДЪЛЖЕНИЯ

В 109' Уокър не успя да изчисти добре топката и Перишич с глава върна към малкото наказателно поле. Там Стоунс и Магуайър изпуснаха Манджукич, който с категоричен удар вкара за 2:1.

Хърватия: Субашич, Върсалко, Вида, Ловрен, Стринич, Брозович, Модрич, Ракитич, Ребич, Перишич, Манджукич

Англия: Пикфорд, Стоунс, Уокър, Магуайър, Трипиър, Йънг, Хандерсън, Лингард, Деле Али, Стърлинг, Хари Кейн

Англичаните не блестят с нищо на Световното, а единственото им поражение от Белгия (0:1) ги прати в по-лесния елиминационен поток. В него воденият от Гарет Саутгейт тим трябваше да мине през дузпи срещу Колумбия (1:1) в мач, в който не игра голямата звезда на съперника Хамес Родригес. На четвъртфиналите пък Англия игра с отбор, който дори се смяташе, че може да отпадне в групите в лицето на Швеция и логично спечели с 2:0. Сега обаче е първият голям тест за тази селекция, независимо от факта че Хърватия излиза на "Лужники" след 2 мача по 120 минути.

Хърватите бяха изключително убедителни в груповата фаза, но трябваше да минат през ада на дузпите два пъти - и срещу Дания, и срещу домакина Русия. "Шахматистите" спечелиха и двата дуела, но сега се изправят пред най-големия проблем - физическа и емоционална умора.

В последните два мача между двата тима (през 2009 година) Англия съсипа Хърватия с 5:1 и 4:1. В тези мачове участници бяха Лука Модрич, Иван Ракитич и Марио Манджукич и със сигурност това трио ще направи всичко по силите си, за да няма подобен развой сега.