Антифутболът няма място на Световното първенство (ВИДЕО)

21.06.2018 17:00

Световното първенство по футбол може и да не блести със супер резултатни мачове, но феновете не могат да се оплачат от изненади, темпо в мачовете и добри отигравания. Разбира се, мачове като Швеция - Република Корея разочароваха мнозина, но е нормално да има подобни срещи, в които футболистите просто не са от световна класа. Но до срещата Иран - Испания не бяхме виждали даден отбора да играе откровен антифутболен стил.

Оставяйки класата на бившия световен шампион настрана, футболистите на Карлош Кейрош излязоха на терена и още от първата минута имаха една-единствена мисия - да ритат краката на испанските футболисти, да бавят играта при всяка ситуация и да чистят топката на посоки. Още от първия съдийски сигнал.

Коща: Надявам се, че с Роналдо ще продължим да бележим

Нападателят на Испания Диего Коста изрази надежда, че той и Кристиано Роналдо от португалския тим ще продължат да бъдат точни и в следващите мачо...

Да, има отбори, които играят откровено дефанзивен стил. Исландия и Мексико също се защитаваха срещу супер силите Аржентина и Германия, но поне през първото полувреме се опитаха да играят скоростен футбол в атака, а и двата отбора вкараха голове на своите големи съперници. В играта на Иран нямаше и помен от това. Вместо да се търсят много от празните пространства в защитата на Испания, азиатският представител бавече времето възможно най-точно. Още в 4-ата минута играч на Иран легна на терена, превивайки се от болка, молейки се да бъде сменен. Е, той изкара 90 минути натерена и явно чудото се случи, като още на терена травмата му отшумя. Това се случи още два пъти само през първото полувреме, включително и от страна на вратаря. Испанците се изнервиха жестоко на симулациите и откровения антифутбол на съперника, че в края на полувремето дори не обръщаха внимание на това и при всяко изчистване на иранците, за да влезе медицински екип, "ла фурия" отказваше да върне топката.

Иран мина центъра на терена едва 3-4 пъти за цялото полувреме, а приложеният грозен антифутбол беше наказан не от кой да е, а от Фортуна. В 54' Диего Коща реализира гол, до който се стигна благодарение на двоен рикошет, който се превърна в неспасяем удар. След това попадение Иран показа, че може да играе и приятен футбол - отборът показа отлични хрумвания при статични положения, успяваше да изнесе топката на скорост и стигна до няколко ситуации, при които равенството можеше да бъде възстановено. Но къде с класа, къде с късмет Испания запази водачеството си в битката, а Фортуна си свърши работата - не позволи на антифутбола да възтържестува на Световното първенство.

Иран показа добра тактическа грамотност, бързо движение в нападение, здрава игра в защита. И, ако Карлош Кейрош беше извел своите възпитаници поне с малка идея поне да се контраатакува, впечатленията от Иран щяха да са добри. Сега в съзнанието ни отборът остава единственият, който наложи тоталния антифутбол на Мондиал 2018. И беше наказан за това. И от Испания, и от Фортуна.