С четири загуби България изхвърча от Световното първенство за най-слабото си класиране в историята

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

6109 0

Женският национален отбор по волейбол на България отпадна още в груповата фаза на Световното първенство, след като загуби от Канада с 1:3 гейма (21:25, 27:25, 20:25, 15:25) и допусна четвърто поражение в четири мача. Така "лъвиците" останаха извън топ 16 на света и записаха най-слабото класиране на България в историята на този форум.

След като загуби последователно от Германия, Сърбия и САЩ, отборът на България се нуждаеше от победа срещу Канада в директния спор за четвъртото място в групата, което дава право на участие в елиминациите на турнира. Канада обаче категорично надигра България и си осигури класиране за следващата фаза.

Последният мач на България - срещу аутсайдера Казахстан, на практика е без значение за "лъвиците", които вече нямат шансове да изместят Канада от четвъртото място. Канада пък ще премери сили с третия Германия, с който са с равен брой точки - по шест.

ПЪРВИ ГЕЙМ

Първият гейм бе доста оспорван. И двете страни започнаха добре срещата. Стигна се до няколко равенства, но след 21:21 канадките не сгрешиха и затвориха частта с 21:25.

ВТОРИ ГЕЙМ

Българските "лъвици" показаха хъс и заслужено взеха втория гейм. Нашите момичета показаха добра игра по диагоналите, както и на блокада и затвориха гейма с 27:25.

ТРЕТИ ГЕЙМ

Канадските волейболистки бяха безупречни. Те поведоха със 7:4 в гейма, впоследствие родните волейболистки стигнаха до 12:15, но оттам насетне техните опонентки показаха на какво са способни и успешно затвориха гейма с 5 точки разлика - 20:25.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

Последният гейм се оказа и най-слаб за България. "Лъвиците" започнаха добре частта и се движеха точка за точка с канадския отбор, но посредата на гейма изостана драстично. До края Канада се наложи категорично, а българските волейболистки сякаш загубиха вяра и загубиха гейма с 10 точки разлика - 15:25.

СЪСТАВИ:

България: Баракова, Бечева, Чаушева, Г. Димитрова, Н. Димитрова, Китипова, Кривошийска, Маринова, Пашкулева, Паскова, Сайкова, Тодорова, Василева, Йорданова

Канада: Крос, Грей, Хау, Кинг, Ливингстън, Маглио, Митрович, Мърман, Огомс, Палермо, Робитаиле, Савар, Ван Рик, Уайт

До момента "лъвиците" на Лоренцо Мичели допуснаха три загуби и са на пето място Група "С" с актив от 1 точка и баланс при геймовете 4-9:

- от Германия, 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 21:25)

- от Сърбия, 2:3 (21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15)

- от САЩ, 1:3 (14:25, 25:23, 11:25, 15:25)

Отборът на Канада загуби първите си два мача на Мондиал 2022, но спечели третия и е на четвърто място с 3 точки и баланс 3-6:

- 0:3 срещу Сърбия (23:25, 16:25, 20:25)

- 0:3 срещу САЩ (19:25, 24:26, 15:25)

- 3:0 срещу Казахстан (25:14, 25:16, 25:11)

*За следващия етап на Световното първенство се класират първите 4 отбора от всяка група. Това означава, че днес България се нуждае от победа, която почти на 100% ще я класира напред, тъй като последният мач е срещу аутсайдера Казахстан (1 октомври, 14:00 часа).

ПЪЛНО КЛАСИРАНЕ В ГРУПА "С":

1. САЩ - 9 точки (баланс при геймовете 9:1)

2. Сърбия - 8 т. (9:2)

3. Германия - 6 т. (6:4)

4. Канада - 3 т. (3:6)

5. БЪЛГАРИЯ - 1 т. (4:9)

6. Казахстан - 0 т. (0:9)

*За победа с 3:0 или 3:1 се присъждат по три точки, а при 3:2 - две (загубилият тайбрека печели една).