ЦСКА се поизпоти, но спечели Вечното дерби пред 5 000 зрители в "Арена Армеец"

Снимка: БГНЕС

2425 0

Отборът на ЦСКА спечели дербито на българския волейбол от родната Суперлига, след като се наложи с 3:1 (25:16, 17:25, 25:18, 29:27) над тима на Левски.

Срещата бе белязана от много красиви отигравания и страхотен четвърти гейм, в който "сините" наваксаха изоставане от четири точки, имаха и геймбол, но в крайна сметка загубиха мача.

Добро впечатление направи и публиката в залата, където около 5 000 фенове на двата тима не спираха да подкрепят любимците си.

След победата днес играчите на Александър Попов остават лидери и вече имат актив от 48 точки след 17 победи и две загуби, а "сините" остават шести с 33 пункта.

Първи гейм

Срещата започна равностойно, двата тима задържаха равенството до 5:5 преди тимът на ЦСКА да реализира три поредни точки при сервис на Яни Георгиев и първата техническа пауза дойде в полза на гостите. След почивката играчите на ЦСКА продължиха с добрите изяви и дръпнаха с 5 точки при 11:6 след добра двойна блокада срещу Спас Байрев и Петър Шопов взе първи таймаут. 30-те секунди, които Шопов взе не промениха особено нещата на игрището и втората техническа пауза дойде при резултат 16:9 след успешна атака на Яни Георгиев срещу тройния блок на "сините". Отлична серия на Смилен Мляков на начален удар даде още по-голям аванс на "червените". Диагоналът им първо направи ас, а след това атакува и успешно от зона едно, за да изведе тима си до 19:10. Моментален отговор даде диагоналът на Левски Спас Байрев, който на свой ред реализира два аса, насочвайки топката в Яни Георгиев и последва почивка за Александър Попов - 13:19. Трети пореден ас на Байрев доведе до рокади, като Мляков помогна за посрещане и това даде резултат, като серията на "сините" бе прекъсната. Краят на първия гейм не закъсня и след зверска блокада на Христо Цветанов срещу Мартин Павлов дойде и резултатът 25:16 за ЦСКА. Статистиката след първия гейм показа и откъде идва разликата в мача. Тимът на Левски е направил пет грешки от сервис, допуснал е четири аса и успеваемостта при позитивно посрещане е едва 33% срещу 83% от ЦСКА.

Втори гейм

Втората част на мача започна с истинска престрелка в центъра на игрището, където Александър Кордев записа бързи две точки за "сините", но отговор последва и от Христо Цветанов, който направи същият брой успешни атаки от другата страна на мрежата. Равенството в "Арена Армеец" се запази до 7:7, а първата техническа пауза дойде за тима на ЦСКА след ас на Яни Георгиев - 7:8. След паузата "червените" поддеха нова атака и поведоха с 8:11 след ас на Красимир Георгиев, който накара Петър Шопов да прибегне до първа почивка в гейма. Звездата на Левски Симеон Александров направи първата блокада за Левски в мача, спирайки атака на Смилен Мляков, а след това самият Александров изравни при 11:11 след добра атака по правата. Атака в аут на Пламен Шекерджиев даде аванс на "сините" при 12:11. Символичните домакини дори увеличиха аванса си до втората техническа пауза след два силни сервиса на Спас Байрев - 16:13. Чудесна единична блокада на Николай Манчев и контра на капитана Теодор Богданов извисиха "сините" в резултата - 18:14. Силната игра на Левски продължи и след троен блок срещу Смилен Мляков резултатът набъбна до 20:16 и прекъсване за ЦСКА. Веднага след почивката Теодор Богданов направи ас, което доведе до смяна. 43-годишният Ивайло Стефанов замени Яни Георгиев, но това не даде резултат, а нов блок срещу Мляков, този път на Александър Кордев, направиха нещата за "червения" клуб доста сложни. Домакините задържаха силната си игра и затвориха гейма при 25:17.

Трети гейм

Тази част също започна равностойно, като нито един от двата отбора не успя да натрупа аванс до първото техническо прекъсване, което дойде при минималното 7:8 в полза на гостите. След почивката неостаряващият Ивайло Стефанов спря атаката на Спас Байрев за 9:7, а след грешка в атака на Александър Кордев, Петър Шопов взе почивка - 7:10. ЦСКА продължи с добрите изяви, а две поредни блокади на дуета Красимир Георгиев - Владимир Станков срещу Симеон Александров направиха резултата 10:14 и посрещачът на Левски бе заменен от Гордън Люцканов. Втората техническа пауза очаквано бе "червена" при 11:16. ЦСКА запази темопото си на игра, Ивайло Стефанов също се включи в носенето на точки за "червените" и при 14:20 Петър Шопов отново взе почивка. Постепенно гардът на Левски съвсем падна и след красива блокада на Красимир Георгиев срещу Спас Байрев, ЦСКА поведе с 1:2.

Четвърти гейм

В четвъртата част "армейците" започнаха по добре и поведоха с 4:6, но пропукване в посрещането им при сервис на Симеон Александров доведе до изравняване, но все пак първата техническа почивка дойде 7:8 в полза на ЦСКА. Играчите на Александър Попов вдигнаха оборотите и след няколко добри атаки, те поведоха с 10:14 и се стигна до първа почивка за "сините" в гейма. Очаквано втората техническа пауза в тази част дойде за ЦСКА при 12:16 след успешна атака на Мляков. След тази пауза последваха няколко грешки в полето на гостите и преднината им бе сведена само до две точки при 15:17, което доведе и до таймаут. Мощна атака на Пламен Шекерджиев и грешка на Мартин Павлов пък костваха втората почивка на Петър Шопов при 15:19. Битката в тази част се запази до самия край, като двамата треньори направиха всичко възможно, за да разконцентрират противника. При резултат 21:23 Левски направи три поредни точки и си спечели правото да затвори гейма. Играчите на ЦСКА обаче не мислиха така и след три пропуснати мачбола, в крайна сметка спечелиха гейма с 29:27.

Преди мача

Преди началото на срещата се изигра и мачът между легенди на двата тима, като на игрището блестяха имена като Любо Ганев, Владимир Николов, Борислав Кьосев, Найден Найденов, Евгени Иванов, Димо Тонев, Николай Иванов и Виктор Карагьозов.

Най-върлите фенове на двата тима вече са заели своите места и скандираха неуморно още преди истинският мач да е започнал.

Вечното дерби между Левски и ЦСКА ще се изиграе днес в зала "Арена Армеец", като със сигурност мачът ще постави рекорд по посещаемост в родното първенство. Още вчера стана ясно, че билетите за сектор А са приключили.

Преди да се изиграе днешната среща, тимът на Левски се намира на шеста позиция 11 победи и шест загуби и актив от 33 точки, докато противникът им е лидер в класирането записвайки 16 победи от 18 срещи и имат 45 точки в сметката си.

По-рано през сезона тимът на Александър Попов прие вечния съперник в столичната зала "Васил Симов". "Сините" взеха първите два гейма, но последва зрелищен обрат до 3:2 и победа за ЦСКА.

Освен това "армейците" вече имат три поредни победи над своя съперник, а в първенството са с пет поредни успеха.

Освен здрава битка на терена, мачът със сигурност ще предложи и много скандирания от трибуните, след като привържениците от Сектор Б обещаха да подкрепят Левски, а тези от Сектор Г ще викат за "червените" си любимци.

Състави:

За Левски срещата ще стартират: Николай Манчев, Спас Байрев, Мартин Павлов, Симеон Александров, Александър Кордев, Теодор Богданов, либеро - Ивайло Лалов

Александър Попов е избрал: Пламен Шекерджиев, Яни Георгиев, Смилен Мляков, Владимир Станков, Красимир Георгиев, Христо Цветанов, либеро - Мартин Божилов.