Доминик Тийм е първият финалист на Ролан Гарос

Снимка: Getty Images/Gulliver

938 0

Доминик Тийм стана първият финалист на Откритото първенство на Франция по тенис при мъжете. На полуфиналите поставеният под номер 7 австриец се наложи над сензацията в Париж – италианецът Марко Чекинато със 7-5, 7-6(10), 6-1 след 2 часа и 17 минути игра. Така 24-годишният Тийм се класира за първия си финал в турнир от Големия шлем, след като в последните две години отпадаше на полуфиналите именно във френската столица.

Днешният двубой започна отлично за първата ракета на Австрия, който проби в откриващия гейм, а впоследствие затвърди преднината си за 2-0. Постепенно обаче започналият нервно Чекинато подобри представянето си и успя да върне пробива при 4-4. Развръзката в сета дойде в 11-ия гейм, в който Тийм отново проби, а след това на свой сервис затвори частта при 7-5 в своя полза. Страхотната битка между двамата продължи и във втория сет, който премина без пробиви. В последвалия маратонски тайбрек отново победител бе Тийм, въпреки че съперникът му успя да отрази цели четири сетбола, преди да капитулира след 12-10.

В оказалия се последен трети сет силите на 25-годишния италианец, който до началото на този турнир нямаше нито една победа в надпревари от Големия шлем, очевидно вече бяха изчерпани и той допусна да бъде пробит на два пъти и в крайна сметка загуби с 6-1. От своя страна Доминик Тийм се класира за финала, където ще спори с победителя от двубоя между десеткратният победител и настоящ шампион в Париж Рафаел Надал и петият поставен Хуан Мартин дел Потро от Аржентина.