Хамилтън триумфира в Мексико, но ще почака за шестата си световна титла

Снимка: Getty Images/Gulliver

1112 0

Действащият световен шампион Люис Хамилтън грабна успеха в Гран При на Мексико след оспорвано състезание три кръга преди края на шампионата по Формула 1.

Пилотът на Мерцедес завърши за 1:36.48.904 сек и остави зад себе си на почетната стълбичка Себастиян Фетел с Ферари и съотборника си Валтери Ботас. Топ 10 допълниха Шарл Льоклер (Ферари, с най-бърза обиколка на пистата), Александър Албон (Ред Бул), Макс Верстапен (Ред Бул), Серхио Перес (Рейсинг Пойнт), Даниел Рикардо (Рено), Пиер Гасли (Торо Росо) и Нико Хюлкенберг (Рено).

В състазанието от полпозишън стартира Льоклер, а втори на стартовата решетка застана Фетел, като това бе шести последователен полпозишън за Ферари. Верстапен бе спечелил квалификацията в събота, но след наказание от три позиции първото място бе отредено на 21-годишния монегаск. Още на старта обаче се получиха размествания и след интригуващо състезание в крайна сметка успехът отиде на сметката на Хамилтън.

За британеца това беше десети успех през кампанията, втори в Мексико след 2016-та и общо 83-и в кариерата.Той се доближи на само четири точки от шестата си световна титла (днес се нуждаеше от 14 пред Ботас, но разликата между двамата в края бе само 10) при положение, че финландецът вземе пълен комплект от 26 точки в Гран При на САЩ идната седмица (25 за победа+1 за най-бърза обиколка).

В момента Хамилтън води със 74 точки пред финландския си съотборник в тима на „сребърните стрели“, като след Остин ще се разиграят още максимум 52, а британецът ще спечели при равенство заради повечето си победи през сезона. Следващата седмица е Гран При на САЩ, а докрая остават още две състезания след Остин – Гран При на Бразилия (15-17 ноември) и Гран При на ОАЕ (29 ноември – 1 декември).