Сензацията е факт! Берое удари Лукойл Академик и вдигна Купата на България

Снимка: БГНЕС

988 0

За втора поредна година Берое пренаписва клубната си история в рамките на турнира за Купата на България. След бронзовите медали преди сезон, сега заралии отвориха нова златна страница под ръководството на Любомир Минчев, след като заслужиха първата си титла от надпреварата, при това по изключителен начин, надигравайки по всички показатели Лукойл Академик в пловдивската зала “Колодрума” със 78:62.

Старозагорският тим изигра втори пореден перфектен мач и след като в полуфиналите се разправи убедително с Академик Бултекс 99, сега стори същото и с другия тим, носещ същото име. Черната серия на “студентите” от Правец вече се простира до три - точно толкова са последователно загубените финали във второто по значимост състезание в българския баскетбол.

Първото полувреме бе сравнително равностойно, макар на моменти Берое да вземаше лек превес. След една изиграна четвърт символичните домакини се оттеглиха с преднина от 23:20. Лукойл се съвзе за кратко в началото на втория период, когато поведе с 25:26, но пет поредни точки на беройци им дадоха аванс от 30:26, който в последствие набъбна до 9 точки, а на полувремето резултатът отново бе в полза на играчите в бяло - 39:34.

Началото на края за Лукойл Академик и съответно на триумфа за Берое дойде с подновяването на играта и началото на второто полувреме. Запазената марка на треньора Минчев - изключително агресивна и здрава защита даде резултат, който се изрази в серия от 17-4, увеличила разликата до 18 точки - 56:38 след малко повече от четири минути игра в третия период, в чийто край таблото светеше при 62:44. Настроението в играта на бъдещите шампиони се пренесе и в четвъртата част, когато бе фиксирана и най-голямата преднина в тяхна полза - 25 точки. До края на двубоя Берое задържа лидерската позиция и напълно заслужено се поздрави с първия в клубната история трофей след финалното 78:62.

Аарън Джоунс бе най-впечатляващо представилият се баскетболист за победителите с 19 точки и 17 борби, които украси с 4 чадъра. Тенчо Тенчев, Омари Гудул и Шейн Гибсън вкараха по 11 точки всеки, като Гибсън добави и 6 асистенции и 4 борби.

Дани Гибсън със 17 точки и Христо Захариев с 12 бяха най-резултатните за Лукойл Академик.

БЕРОЕ - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 78:62 (23:20, 16:14, 23:10, 16:18)

БЕРОЕ: Брандис Райли-Рос 9, Шейн Гибсън 11, Николай Николов 2, Омари Гудул 11, Аарън Джоунс 19 (Тенчо Тенчев 11, Тодор Тодоров, Степан Тесия 2, Тихомир Желев 7, Пламен Алексиев 6, Мартин Раднев)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дани Гибсън 17, Филип Виденов 6, Христо Захариев 12, Максим Корнийенко 8, Стив Зак 9 (Антъни Бийн 3, Асен Великов 7, Мелсан Басабе, Денис Агре)