Два гола на Неделев донесоха пълен обрат на България срещу Северна Ирландия

Снимка: Yulian Todorov / / LAP.bg

8832 0

Националният отбор по футбол обърна Северна Ирландия и победи с 2:1 като домакин в мач от световните квалификации. Тодор Неделев вкара два гола на Националния стадион "Васил Левски", за да изкове ценен обрат за "лъвовете" и да донесе втора победа на отбора в квалификациите за Мондиал 2022.

След седем минути игра Джордан Томпсън стреля опасно от дистанция, като ударът затрудни вратаря Иван Караджов, но българският страж все пак улови. Десетина минути по-късно Северна Ирландия отново беше близо до попадение, след като Пади Макнеър стреля опасно с глава, но Караджов спаси.

Секунди по-късно отново Караджов трябваше да се намесва, този път за удар на Конър Уошингтън. Няколко минути по-късно вратарят на България отново беше под обстрел, като този път отрази удар на Томпсън. Едва в 26-ата минута България успя да стигне до по-опасно положение пред противниковата врата, като Десподов опита да изостри, но безуспешно.

Десетина минути преди края на първата част Северна Ирландия поведе в резултата. След атака по десния фланг последва центриране в наказателното поле, което бе засечено с глава от играч на гостите. Караджов успя да отрази удара му, но при добавката Конър Уошингтън се отскубна от опеката си и вкара. Първоначално беше вдигнат флаг за засада, но след намесата на ВАР голът беше признат - 0:1!

Осем минути след подновяването на играта България стигна до изравнителен гол. След подаване в наказателното поле топката стигна до Тодор Неделев, който без да губи време веднага насочи удар към вратата, който не остави шансове на вратаря на Северна Ирландия Бейли Пийкок-Фарел - 1:1!

Десет минути по-късно България стигна до пълен обрат. След пробив по левия фланг последва центриране в наказателното поле, където Ивайло Чочев успя да свали топката към Тодор Неделев. Халфът чакаше топката на ръба на наказателното поле, откъдето с прецизен удар прати кълбото в горния ъгъл на вратата на Северна Ирландия - 2:1!

До края Северна Ирландия не намери път към вратата на България и се примири с поражението. България пък записа втора победа в световните квалификации и вече разполага с 8 точки в група "С", заемайки трето място - на шест пункта зад литерите Италия и Швейцария. Северна Ирландия е на четвърто място с 5 пункта.

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

България е домакин на Северна Ирландия в мач от група "C" на световните квалификации. "Лъвовете" трябва да измият срама от поражението с 1:3 от отбора на Литва и да си върнат самочувствието.

Националите направиха силни мачове срещу Италия (1:1) и Литва (1:0), но възпитаниците на Ясен Петров се сринаха в реванша с литовците. Преди втория мач България можеше да се надява на второто място в групата, но надеждите им бяха разбити.

Северна Ирландия има същият брой точки като България - 5. Британците имат мач по-малко и при победа ще се изравнят по точки с Швейцария. В 8 официални мача със Северна Ирландия имаме положителен актив - 4 победи, 2 равенства и 2 загуби.

България: 23. Иван Караджов – 5. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 2. Иван Турицов, 21. Димитър Велковски, 4. Радослав Цонев, 18. Ивайло Чочев, 8. Тодор Неделев, 14. Борислав Цонев, 11. Кирил Десподов (к), 19. Атанас Илиев

Северна Ирлания: 1. Бейли Пийкок-Фарел – 4. Даниел Балард, 20. Крейг Каткарт, 5. Том Фланаган, 11. Шейн Фъргюсън – 17. Пади Макнеър, 8. Стивън Дейвис – 2. Конър Брадли, 21. Джош Магенис, 15. Джордан Томсън – 9. Конър Уошингтън