ЦСКА преобърна Левски в емоционално дерби

Снимка: Vladimir Stoyanov / LAP.bg

24156 0

Тимът на ЦСКА стигна до победата срещу Левски, след като „червените” надделяха с 2:1 след обрат в мач от 8-ия кръг от Първа лига. Георги Миланов даде превес на „сините” с попадение в 28-ата минута със задна ножица, но гол на Греъм Кери в края на полувремето изравни резултата на „Васил Левски”.

През втората част хората на Стойчо Младенов бяха по-активният отбор и в 65-ата минута Жорди Кайседо матира „сините” с попадение след изключително индивидуално представяне срещу Христо Сиелис.

Успехът направи така, че ЦСКА се изкачи до третото място във временното класиране, като тимът е с 16 точки след шест изиграни мача. Левски пък е 11-и с осем точки и „сините” продължават да нямат победа в Първа Лига под ръководството на Станимир Стоилов, след като той застана начело на отбора от „Герена”.

ЦСКА започна по-активно срещата, а след две минути дойде първият удар в срещата. Юрген Матей атакува топката с глава след корнер, но неточно. В десетата минута и "сините" имаха възможност да реализират гол, след като Георги Миланов бе оставен да обработва топката и с удар с левия крак нацели страничния стълб на вратата на ЦСКА.

След 20 минути игра пък Греъм Кери обстрелва "синята" врата, но Михайлов се намеси добре в конкретната ситуация. Осем след това с първия си точен удар Левски откри резултата. Точен бе Георги Миланов, който със задна ножица прати топката във вратата на ЦСКА пред погледа на Жеферсон след нелепа "червена" намеса при защита на ъглов удар - 1:0 за Левски.

Греъм Кери достави страхотно центриране от корнер в 40-ата минута за Кайседо, който бе оставен непокрит във вратарското наказателно поле, но ударът на еквадореца отлетя встрани.

Донякъде случайно ЦСКА изравни резултата в дербито в последната минута на първото полувреме. Греъм Кери получи подаване отляво от Мазику и спря топката с десния крак в наказателното поле на "сините" пред Здравко Димитров. Последва удар с левия на ирландеца отблизо, а Михайлов само изгледа как топката посещава вратата му - 1:1.

Първата възможност през втората част бе на сметката на ЦСКА. Георги Йомов шутира към "синята" врата, но неточно, след като се измъкна от отбраната на Левски. ЦСКА стигна до пълен обрат в 65-ата минута, когато Матей изведе Кайседо зад гърба на Сиелис, който опита да противодейства на еквадореца, но единственото, което направи, бе да остане на 3-4 метра зад Кайседо. Еквадорецът шутира остро към вратата на Михайлов и порази целта - 2:1 за ЦСКА.

До края на полувремето Левски започна да владее повече топката, но до опасности пред вратата на Густаво Бусато не се стигна. ЦСКА, от своя страна, направи два големи пропуска чрез Йоан Баи и Жорди Кайседо, като и двамата излязоха сами срещу Николай Михайлов, но контролът им върху топката преди решителния удар изневери жестоко и до трето попадение в "синята" врата не се стигна.

КЪДЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЦСКА - ЛЕВСКИ

СЪСТАВИ

ЦСКА: 1 Густаво Бусато ,18 Брадли Мазику , 19 Иван Турицов , 2 Юрген Матей , 29 Томас Лам , 3 Жеферсон Телес , 24 Карло Мухар , 10 Георги Йомов , 8 Греъм Кери , 30 Яник-Сони Уайлдшът , 9 Жорди Кайседо

Левски: 13 Николай Михайлов , 3 Гьоко Зайков , 4 Иван Горанов , 5 Христос Шелис , 7 Георги Миланов , 10 Борислав Цонев , 11 Здравко Димитров , 19 Билал Бари , 21 Радослав Цонев , 89 Андриан Краев , 91 Драган Михайлович

Очаква се чуждестранни скаути да посетят дербито, като те ще следят звездите на двата отбора. Най-голям е интересът към нападателя на ЦСКА Жорди Кайседо, който още през миналия сезон беше искан от отбори като Базел и Удинезе.

Левски все още няма победа в първенството под ръководството на Станимир Стоилов, като в предишните два кръга "сините" направиха равенства с Локомотив Пловдив и ЦСКА 1948. Добрите новини в лагера на Левски са свързани със завръщането на възстановените Николай Михайлов, Георги Миланов и Иван Горанов.

ЦСКА влиза като фаворит в мача. Стойчо Младенов потвърди, че все още с контузии са Мено Кох и Бисмарк Чарлс, като се очаква отново Кайседо да поведе атаката на "червените". Федерико Варела ще е титуляр на позицията на атакуващия полузащитник, а по фланговете ще действат Йомов и Кери.