Коловати: Всичко в "Левски" е тъмна Индия
1965 0
Бившият футболист на Левски Илиян Стоянов даде интервю за „Канал 3”. В него Коловати говори за представянето на "сините" от началото на сезона, налагането на юноши и постоянните оправдания на ръководството. Той коментира и смяната на властта на "Герена", както и напускането на Тодор Батков. 38-годишният Стоянов взе отношение и около изваждането на ЦСКА от "А" група. От вчера той е в София за няколко дни с млад японски талант, който тренира в школата ДИТ.
- Илияне, как ти се вижда представянето на Левски от началото на сезона?
- Това е една тема, по която много не искам да говоря, защото хората на „Герена" се обиждат, когато им кажат истината. В началото на сезона се твърдеше, че уж са се намерили пари, селекцията върви и така нататък, но и там всичко е тъмна Индия. Трима човека уж финансират, има пари, пък няма пари, работата е много объркана. Откъм спортно-техническа гледна точка смятам, че осем точки са прекалено малко, защото "Левски" има потенциал.
- Могат ли младите играчи, на които Стойчо Стоев залага, да отговорят на очакванията?
- Абсолютно. С тези футболисти трябва да се подходи по съвсем различен начин. Не може един-два мача да са изиграли добре и на следващия като играят малко по-слабо, да ги забиеш на пейката. По този начин ги убиваш. С децата, младите футболисти трябва да се действа по друг начин, защото тепърва навлизат в професионалния футбол. Само оправдания - нямаме крила. Не знам от колко месеца вече слушаме тези неща. Това за мен са пълни глупости. "Левски" има потенциал и много добри футболисти. Просто трябва да се работи повече и да не се оплакват, защото след всеки мач само това се прави.
- Толкова ли е трудно Левски да върви както трябва?
- Не е трудно изобщо. Лошото е, че... Знаем оправданията им сега - няма пари. Със сигурност обаче финансирането на други отбори е в пъти по-малко. Говоря за тимове, които в момента са с равни точки с "Левски". Например Монтана има хубав състав, Пирин също, макар че са последни в класирането. Стига да знаеш как може да направиш добър отбор и с малко пари.
- Тодор Батков напусна Левски, след като дълги години бе начело. Какъв е твоят коментар за неговото управление?
- Когато Батков пое клуба, отборът беше много добре - печелехме шампионски титли, взимахме и купи. По времето на Мъри и Наско собственикът въобще не се мешаше във футболните дела. Финансираше "Левски", без много да дава интервюта и така нататък. След тяхното освобождаване Батков излезе на първа линия, започна да разбира от футбол и да говори за всички. Приближени негови хора, мениджъри и агенти му източваха парите с трансфери, които не бяха за "Левски". Просто човекът не разбираше много от играта и хората, на които имаше доверие, го ограбиха. Това е истината. Докато бяха Мъри и Наско там, не го виждахте по телевизията, но след това се започнаха интервюта, разбори на мачове. Иначе като човек не е лош, много е добър. Имал съм срещи с него, приятели сме. Той е много добър човек, винаги ще обърне внимание на всеки и ако може, ще помогне. Лошото е, че хората, които го съветваха, му изядоха главата.
- В момента ЦСКА не е в "А" група, а вместо това играе с бившия ти клуб Велбъжд (Кюстендил) при аматьорите...
- Жалко е за българския футбол, че ЦСКА и Локомотив (София) не са в "А" група. Просто я няма тази интрига. Все пак феновете и на "сините", и на "червените" чакат с нетърпение дербитата. Не че ми липсва ЦСКА, но стават по-интересни мачове. В крайна сметка това е най-голямото дерби на България, без да обиждам пловдивските Локо и "Ботев".
- Как си обясняваш, че може да се допусне клуб с такова значение за българския футбол да стигне до това дередже?
- Това се получава от хората, които управляват клуба. Не може толкова дълги години да не са плащани данъци. Но не само ЦСКА е виновен. Повечето отбори не си плащат данъците, не са прозрачни и всичко е на черно. Не се знае какво се прави, как се управлява и как се финансира. Виждате в една Румъния за какво става въпрос. Когато има корупция, хората отиват в затвора, защото такива са законите. В България също има закони, но не се спазват.
- Би ли подпомогнал Велбъжд със средства или съвети?
- Със съвети бих помогнал, но никой не ме е търсил. Няма как и да им давам някакви насоки, тъй като не живея в България. Общината помага на футбола и спорта в Кюстендил, но трябва още. Най-вече за да се направи базата и да могат децата да тренират. В момента липсват тези неща. Вярно, времената са тежки, но в града има много бизнесмени, които не дават пари. От една страна, ги оправдавам, защото не всеки иска да си хвърли средствата в една бездънна каца. Откакто отборът отиде във "В" група, няма никакво развитие или план за работа. Ако някой иска да се намерят спонсори, които да дават пари, трябва да бъде изготвена стратегия. За мен обаче нещата в Кюстендил вървят ден за ден. Това е много жалко. През 90-те и началото на новия век Велбъжд направи фурор в елита, но винаги е бил отбор от по-ниско ниво. Каквото и да говорим, хората идваха на стадиона. Имаше по 20 хиляди на дербито с Марек (Дупница). Спомням си, когато съм ходил на мачове с баща ми във "В" група, стадионът се пълнеше, да не говорим какво ставаше в "А". Но лошо се управляват клубовете.
- Разкажи повече как протича в момента животът ти, след като приключи активната си кариера.
- Избрах по-трудния път да остана да живея в държава като Япония. Ако се бях върнал тук, щях да съм много добре - щях да си направя една школа, да си живуркам и да си изкарам лицензите. Но реших да се боря с друга култура и да оставя българска следа. От 2-3 години направих клуб, който от година и половина е регистриран и играе в първенствата на Япония. Имам около 58-60 деца, които са разделени в четири групи. Засега вървим добре. Работя сам, тъй като нямам помощници, но не се оплаквам. Има само двама човека, които ми помагат с документацията. Дал съм парите, които съм изкарал от футбола, за тази школа. Много по-лесно можеха да станат нещата в България. Близо половин година не ми позволяваха да си направя клуб, въпреки че ме познаваха. Пречеха ми тимове, за да не им взимам деца. Но винаги съм вървял с главата напред и искам да се боря докрай.
- Как японсдката култура промени Илиян Стоянов?
- Вече съм на 38 години и съм съвсем различен от това, което бях в България. Много от нещата, които съм правил като футболист, са смешни и трагични. Например избухванията ми. Свикнах на живот, който е уреден и знаеш какво правиш. Няма ги тези интриги, злобата и затова съм по-спокоен. Аз не разчитам на късмет или да се моля на някого. Трябва работа, за да успееш.
ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ
виж всички
Коментари